Archive for spalio, 2014
Spalio 23 dieną 5 – ų klasių mokiniai dalyvavo akcijoje ,,Konstitucija gyvai“. Šios Akcijos uždaviniai – formuoti deramą mokinių supratimą bei požiūrį į pagrindinį šalies įstatymą, skatinti mokinius aktyviai veikti ir per Akcijos organizavimą išsakyti savo pilietinę poziciją.
Iki šios Akcijos mokiniai kartu su klasių auklėtojomis ir istorijos mokytojomis nagrinėjo Lietuvos Respublikos Konstituciją, ten išdėstytas nuostatas, laisves, teises ir pareigas, dalyvavo LR Konstitucijos egzamine, piešė plakatus.
Akcijai buvo pasirinkta salė ir mokyklos kiemas, kuriuose mokiniai su plakatais, Konstitucijos istorijos ir LR Konstitucijos knygelėmis bandė išsakyti savo svarbiausią teisę – teisę į mokslą.
Skripskaiė Li, istorijos mokytoja
Spalio 20-24 d. mes, grupelė ,,Jaunųjų muziejininkų“ būrelio narių, muziejaus vadovės L. Semaško ir istorijos mokytojos R.Skripskaitės Li paskatinti, organizavome įdomią veiklą – vedėme edukacines pamokėles penktokams. Juos pasirinkome neatsitiktinai, o todėl, kad norėjome supažindinti su ,,Jaunųjų muziejininkų“ veikla ir parodyti, kaip smagiai galima pravesti pamokėles muziejuje.
Visi žinome, kokią reikšmę žmogaus gyvenime turi savo tautos istorija. Juk ne veltui yra sakoma, kad ,,žmonės, nežinantys savo tautos istorijos, lieka vaikai“. Todėl parinkome tokias temas: ,,Duonelės kelias“, ,,Pirmųjų lygintuvų istorija Lietuvoje“, ,,Senieji matavimo vienetai, naudoti Lietuvoje“. Pamokėlių metu rodėme tuos muziejaus eksponatus, kurie tiesiogiai susiję su pasirinktomis temomis, o jei ko muziejuje trūko – rodėme skaidrėse.
Jaunosios muziejininkės Ineta Lipnickaitė (7A) ir Žemyna Kazlauskytė (6C) apsirengė tautiniais rūbais, kad dar labiau sudomintų penktokėlius, savo pasakojimą apie lyginimą bandė teatralizuoti. Violeta Ivaškaitė (7D) rodė reikiamus eksponatus, o aš aiškinau skaidrių medžiagą apie duonelės kepimą. Pasakodamos apie duonelės kelią surengėme pačių keptos duonos Labanoro klėtyje degustaciją. Prašėme penktokėlių atskirti raugintą duoną nuo plikytos. Pateikėme daug klausimų, prašėme paaiškinti lietuviškų patarlių apie duoną reikšmes. 6B klasės mokinės, paruoštos matematikos mokytojos I. Čebruk, Justė Jasiulianec ir Lėja Čugunovaitė supažindino penktokus su tokiais matavimo vienetais kaip gorčius, kvorta, pūdas, pūras ir t.t. Ir net sugalvojo uždavinių su jais. Paaiškino, ką reikia daryti su muziejuje esančiu bezmėnu.
Pamokėlių laikas prabėgo taip greitai, kad nė nepastebėjome. Malonu buvo, nes jautėmės svarbūs, reikalingi. Nors ši mūsų veikla buvo vienas iš pirmųjų žingsnelių, tačiau noras būti draugu jaunesniems nedingo. Tikime, kad tokią savo veiklą mes pratęsime, nes tai puiki galimybė tapti lyderiu, suburti bendraminčius, veikti prasmingai ir smagiai leisti laiką!
Gabrielė Li, 7D klasės mokinė, jaunoji muziejininkė
Spalio 15 d. suskambėjęs skambutis pakvietė mus ne į klasę, o į Nalšios muziejuje vykstančią edukacinę pamoką ,,Kanapė-maistas, vaistas, rūbas“. Apie kanapes pasakojo eksperimentinio ūkio šeimininkė M.Petkevičienė, kuri pati augina šiuos augalus. Mes susipažinome su gydomosiomis augalo savybėmis, būrimais, papročiais. Buvo netikėta, kad kanapė – magiškas augalas, kad M. ir R. Petkevičių auginamos kanapės beveik visiškai negamina narkotinės medžiagos, o yra naudojamos pluoštui ir druskai gaminti, arbatai užplikyti, įvairių ligų gydymui.
Patys mokėmės mintuvu išsiminti kanapinį pluoštą, šukavome jas specialiomis šukomis. Norint gauti tinkamą pluoštą, visus darbus, kaip pasakojo ir demonstravo M.Petkevičienė, reikia atlikti neskubant. Įdomu tai, jog kanapės auga aukštos ir yra panaudojamos visos – nuo šaknų iki viršūnėlių su sėklomis. Sėklos yra labai maistingos, iš jų gaminama druska.
Pamokos pabaigoje skanavome kanapių arbatos ir druskos. Nepastebėjome, kaip greitai prabėgo laikas.
Eidami į mokyklą, dalijomės įspūdžiais, džiaugėmės, kad praturtinome savo žinias. Taip pat prisiminėme spalio 7d. išvyką į Valdovų rūmus. Tądien kartu su 6C ir 7A klasių mokiniais dalyvavome edukacinėje pamokėlėje apie Valdovų rūmų atkūrimo istoriją, mūsų šalies didingą praeitį, matėme senovinių ginklų kolekciją, monetas ir kitus eksponatus. Rūmuose veikė tarptautinė paroda ,, Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“, atkeliavusi iš Londono. Karališki gobelenai sukurti XV-XVI a. Iš viso jų parodoje net 34 ir įkainoti 25 milijonais litų. Gobelenams eksponuoti buvo pertvarkyta muziejaus salių apšvietimo sistema. Salėse tvyro prieblanda, tokiu būdu apšviesti pusės tūkstantmečio senumo gobelenai spindi visomis savo spalvomis.
Lauksime naujų netradicinių pamokėlių.
Vološinaitė ir D.Stankevičiūtė,7D kl.
Spalio 15 d. 7B, 7C, 7R, 8L, 8R klasių mokiniai vyko į edukacinę išvyką. Kelionės tikslas – aplankyti Pinigų muziejų, Valdovų rūmus ir pabuvoti edukacinėje pamokėlėje ,,Lietuvių tautiniai drabužiai” Lietuvos nacionaliniame muziejuje.
Pinigų muziejuje, kuris išsidėstęs per du aukštus, susipažinome su pasaulio pinigų ir Lietuvos pinigų istorija. Galėjome apžiūrėti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Lietuvos Respublikos ir kitų kraštų monetas, cirkuliavusias Lietuvoje, taip pat lietuviškas progines monetas. Naudojomės interaktyviomis mokomosiomis priemonėmis. Sužinojome apie šiuolaikinius įvairiose valstybėse naudojamus banknotus ir monetas. Patys bandėme pasigaminti monetas bei pagal savo svorį sužinojome savo kainą litais, eurais ir rusiškais rubliais jei būtume auksiniais, sidabriniais ir platininiais. O galiausiai įsiamžinome piniginiame vienete – viename muštinyje.
Ekskursiją 7C ir 7R kl. mokiniai tęsė Valdovų rūmuose. Mūsų mokyklos mokiniai, ,,Jaunųjų muziejininkų” būrelio nariai kartu su istorijos mokytoja Ramune Skripskaite Li patys stengėsi būti gidais, nes tikrieji Valdovų rūmų gidai tuo metu vedė ekskursijas kitų mokyklų mokiniams.
Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose apžiūrėjome dvi nuolatines ekspozicijas, atspindinčias istorinės rezidencijos funkcijas. Rūmuose gausu radinių kartu su rūmų raidos maketais, ikonografine medžiaga ir tekstiniais komentarais. Rūmų atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų ekspozicija mus atvedė į reprezentacines menes su atkurtais istoriniais vėlyvosios gotikos, renesanso ir ankstyvojo baroko reprezentaciniais interjerais. Susipažinome su rūmų muzikinio gyvenimo ir buities ekspozicija.
7B, 8L, 8R mokiniai dalyvavo Lietuvos nacionaliniame muziejuje vedamoje ekskursijoje-pamokoje apie etninę kultūrą. Labai patiko tautinių drabužių kopijų paroda „Tautinis kostiumas – graži ir nesenstanti mada“
Ekskursijos organizatoriai
Mokyklos ekologinio klubo „Žuvėdra“ paskatinti ir praėjusių mokslo metų pabaigoje susipažinę su respublikinio konkurso „Kamštelių vajus“ tikslais, uždaviniais bei konkurso organizavimo taisyklėmis, įsitraukėme į labai naudingą, o dabar jau galima sakyti ir azartišką veiklą – rinkti plastikinius kamštelius.
Viešosios įstaigos „Draugiški šeimai“ organizuojamas konkursas susilaukė neįtikėtino vaikų ir suaugusių, mokymo įstaigų, bendruomenių ir net pavienių asmenų dėmesio visoje Lietuvoje. Mūsų mokyklos bendruomenė – ne išimtis. Vasaros atostogų metu ir rugsėjo mėnesį 5 – 12 klasių mokiniai ir mokytojai, jų šeimos nariai, draugai ir pažįstami rinko įvairius plastikinius kamštelius. Spalio 14 d. visi surinkti kamšteliai buvo sveriami. Visa ši „ceremonija„ vyko mokyklos aktų salėje, kurioje susirinkusieji konkurso dalyviai ne tik akylai stebėjo ir sekė informaciją apie surinktus ir jau pasvertus kamštelius, bet ir džiaugėsi atliktu kilniu darbu – nuo šiukšlių apsaugota gamta.
Iš viso šių metų „Kamštelių vajaus“ konkurso metu surinkta ir bus atiduota perdirbti apie 92 kilogramus plastikinių butelių kamštelių. Finalinio renginio „Kamštelių svėrimas“ metu paaiškėjo, kad iš visų 6 – 12 klasių pati aktyviausia ir daugiausia kamštelių surinkusi yra 7B klasės bendruomenė, antra – 7A, o trečia – 7C. Penktų klasių tarpe daugiausia kamštelių surinko 5R, nuo jų šiek tiek atsiliko 5D, o treti buvo5A.
Visų klasių aktyviausi kamštelių rinkėjai, t.y. daugiausia kamštelių surinkę konkurso dalyviai, visus surinktus 92 kg spalio 22 d. veš į „Plastos“ firminėje parduotuvėje esantį priėmimo punktą. Ten jie ne tik pamatys, kad jų surinkti kamšteliai bus atiduoti perdirbti, bet ir sužinos, kuo ir kaip tie kamšteliai ,,pavirsta“. Na, o jeigu pasirodys, kad mūsų surinkti kilogramai ir respublikos mastu yra „daug“, lauks puikūs prizai. Atidavę perdirbti kamštelius, mokiniai aplankys Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejų. Tai bus puikus paskatinimas ir kitais metais aktyviai dalyvauti konkurse.
Dėkojame visiems dalyvavusiems konkurse ir laukiame rezultatų!
Daugiau apie dalyvavimą projekte ir konkurso rezultatus skaitykite Projektuose.
Spalio 14 dieną keturi 7A ir 7B klasių mokiniai dalyvavo Lietuvos Konstitucijos žinių patikrinimo – egzamino II etape. Dalyviams buvo pateikta 19 testo klausimų su keliais atsakymų variantais, iš kurių reikėjo pasirinkti vieną teisingą ir 1 atviras klausimas – be atsakymų variantų, atsakymą reikėjo parašyti pačiam dalyviui. Geriausiai šias užduotis atliko 7B kl. mokinė Diana Mažeikaitė. Jos darbas išsiųstas LR Konstitucijos egzamino organizatoriams. Tikimės, kad šiais metais fortūna jai bus palanki.
Metus skaičiuojat
Nuo rugsėjo lig rugsėjo.
Dalinate save
Nuo abėcėlės lig brandos.
Kiek daug likimų
Astromis žydėjo
Kiek daug sidabro smilkiniuos.
Atrodo, vakar išgyvenome Rugsėjo 1-osios jaudulį, o šiandien vėl norime išsakyti pačius prasmingiausius žodžius mokytojams Tarptautinės mokytojų dienos proga.
Spalio 3-osios dienos rytą mokytojus pasitiko spalvingais žiedais papuošta mokykla, abiturientų šypsenos ir prie krūtinių segami popieriniai obuoliukai – gyvenimo pilnatvės bei gausos simboliai. Ant kiekvieno kabineto durų puikavosi ant klevo lapų priklijuoti linkėjimai mokytojams ir mokyklos darbuotojams. Po dviejų pamokų mokytojai jaudindamiesi rinkosi muziejuje. Ten jų laukė šventinis vaišių stalas, svečiai. Minėjimą nuoširdžiais sveikinimais pradėjo abiturientai ir Jaunųjų muziejininkų būrelio nariai, kurie visus vaišino pačių pagal senovinį receptą kepta duona. Sveikinimo žodžius tarė 6b klasės mokiniai. Šventės proga direktorius už aktyvią ir kūrybingą veiklą Padėkos raštais apdovanojo direktoriaus pavaduotoją Liudmilą Archipovą, mokytojas Ramunę Skripskaitę Li, Oną Jakubianec, Mariją Gailiušienę ir raštinės vedėją Kristiną Jakubianec. Su gėlėmis ir dovanomis mokytojus atėjo pasveikinti mokyklos socialiniai partneriai: Švenčionėlių miškų urėdijos atstovai, Pavoverės pasienio užkardos vadas A. Andrulionis, mokyklos tarybos pirmininkas ir tėvų atstovas A. Januševskij. Pasibaigus pamokoms, aktų salėje mokytojai aplankė jiems skirtą rudens puokščių ir kompozicijų parodą, išklausė nuotaikingą mokinių koncertą. Po to dalis mokytojų vyko į pažintinę ekskursiją į Anykščius, o kita dalis – į Švenčionėlių kultūros namuose vykusią iškilmingą rajono mokytojų konferenciją.
Konferencijoje – patys gražiausi, nuoširdžiausi mero V.Vigelio, Seimo nario P.Čimbaro, Kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto skyriaus vedėjos D.Vigelienės, policijos atstovų sveikinimai ir linkėjimai Mokytojui. Vėliau – padėkos ir Metų mokytojo nominacijos labiausiai nusipelniusiems švietimo įstaigų vadovams, pedagogams. Nepaprastai džiugu, kad plodami kolegoms, galėjome džiaugtis ir mūsų mokyklos laimėjimais: mokyklos direktorius J. Semaško buvo apdovanotas Švenčionių mero V.Vigelio Padėka už profesionalų, sumanų ir kūrybingą vadybinį darbą, o biologijos mokytoja metodininkė O.Gončarova pelnė Metų mokytojo nominaciją! Pasibaigus oficialiai konferencijos daliai, mokytojų laukė dar vienas siurprizas – Rolando Kazlo monospektaklis ,,Geležis ir sidabras“. Inscenizacijos autorius, spektaklio režisierius ir aktorius Rolandas Kazlas atskleidė poeto Vlado Šimkaus paslaptingą pasaulį, kuris, ko gero, privertė ne vieną į save pažvelgti kitaip – atviriau, jautriau, subtiliau ir pamatyti save mylintį ir keistai švytintį. Ačiū visiems Mokytojo dienai skirtų renginių organizatoriams už drauge praleistas puikias akimirkas!
Šventė baigėsi, o mokytojas ir toliau kurs gražesnę, tauresnę ir geresnę ateitį, nes jo rankose didžiausias turtas – vaikai. Jam patikėta tai, kas brangiausia. Todėl, kaip sako spektaklio „Geležis ir sidabras“ autorius R.Kazlas, ,,tarp subirusių durklų, krūvos geležies, šaltų betonų, pilkos kasdienybės ir buhalteriškai suskaičiuotos buities reikia ieškoti, atrasti ir pajausti paslaptingą, silpną sidabro šviesą. Kovoti už tas retas sidabrines minutes“.
12 klasės auklėtoja, istorijos mokytoja R. Petronienė,
direktoriaus pavaduotoja ugdymui I. Stuglienė
Š. m. rugsėjo 27 d. miesto parke praūžė linksmas ir šurmulingas ,,Rudens kermošius“. Gamta padovanojo gražų rudenišką orą, kuris džiugino šventės svečius ir dalyvius.
Šiame renginyje dalyvavo mūsų mokyklos 7 klasių mokiniai su klasės auklėtojais ir technologijų bei dailės mokytojais. Jie itin kruopščiai ir atsakingai ruošėsi šiai šventei: gamino konditerijos gaminius, įvairius rankdarbius, o kermošiuje jais prekiavo. Mokiniai džiaugėsi, kad jų pastangas įvertino mugės lankytojai – tėvai, mokytojai, draugai, šventės svečiai. Pirkėjai su malonumu ragavo ir pirko mokinių keptus sausainius, saldainius, pyragėlius. Buvo norinčių įsigyti ir mokinių rankdarbių.
Miesto parke, kuriame vyko kermošius, tarsi atsaką rudeniui už jo duotas gėrybes – mokiniai ir mokytojai sukūrė kilimą iš gamtos gėrybių. Visi, kas tik dalyvavo šventėje, džiaugėsi kilimų spalvų ryškumu, rudens gėrybių gražumu ir begaline kūrėjų fantazija!
Labai džiaugiamės, kad dalyvavome ,,Rudens kermošiuje“ ir ne tik pasižiūrėjome į kitus, bet ir parodėme save. O už aktyvų dalyvavimą šventėje – Švenčionių rajono savivaldybės administracijos kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto skyriaus vedėjos D.Vigelienės Padėkos raštas mokyklos bendruomenei.
1995 m. UNESCO paskelbė lapkričio 16-ąją Tarptautine tolerancijos diena ir kasmet ją mini daugelis demokratinių valstybių, o nuo 2003 metų ją mini ir Lietuva.
Lietuvoje, nuo seno garsėjančioje kaip tolerantiška valstybė, anksčiau ir dabar susiduriama su netolerancijos pavyzdžiais prieš kitataučius, kitokį socialinį statusą ar mąstymą turinčius žmones. Netolerancijos pavyzdžių yra ir vertinant istorinę praeitį bei istorines asmenybes. Todėl Tarptautinės Tolerancijos dienos minėjimas yra Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos įgyvendindamos Švietimo apie totalitarinių režimų nusikaltimus, nusikaltimų žmogiškumui prevencijos ir tolerancijos ugdymo programos dalis.
Tarptautinė tolerancijos diena Lietuvoje jau minima vienuoliktus metus ir kasmet minėjimui pasiūlomas vis kitoks simbolis. Buvo klevo lapas, rankos, skėtis, gėlė… Koks bus šiemet simbolis – sužinosime lapkričio mėnesį. Na, o šiandien įsitraukėme į Tolerancijos renginių ciklą surengdami viktoriną 5 – 8 kl. mokiniams ,, Lietuvos Respublikos pilietis”. Šios viktorinos metu įvertintos įstatymų žinojimo, istorijos, geografijos žinios. Visų klasių mokiniai buvo aktyvūs, bet ar visos komandos stiprios išaiškės tik kitą savaitę, kai vertinimo komisija įvertins darbus. Lauksime rezultatų!
Mes, 7D klasės mokiniai, esame mokyklos konkurso ,, Metų klasė“ 2013-2014 m.m II-osios vietos laimėtojai. Mokyklos direktorius J. Semaško tesėjo savo pažadą ir dovanojo mums pelnytai užsidirbtą kelionę į Labanorą.
Spalio 1 dieną keliavome į Labanorą, norėdami dalyvauti edukacinėje pamokoje ,,Duonelės kepimas“. Su mumis dar vyko ir jaunųjų muziejininkų būrelio nariai.
Duonos kepimo pamokėlėje mes ne tik stebėjome, kaip paruošiama ir kepama duonelė, bet ir patys buvome aktyvūs dalyviai. Sužinojome apie duonos kepimo ypatumus, tradicijas, laikymo sąlygas. Išmokome, kaip paruošti pečių duonos kepimui, kokias naudoti malkas ir kaip patikrinti, ar pečius gerai iškūrentas.
Pasiskirstę poromis, ėjome kepti duonos. Patys formavome duonelę, su liže šovėme į pečių. Įspaudėme savo inicialus, kad vėliau galėtume atskirti duonos kepalėlius. Duonelė, vos tik atsidūrusi pečiuje, paskleidė nepakartojamo skonio aromatą.
Per duonos kepimo pamokėlę mes supratome, kaip reikia branginti duoną, nes ne taip lengvai ji atsiranda ant mūsų stalo.
Nepastebėjome, kaip greitai prabėgo laikas. Laimingi, kupini įspūdžių, patraukėme į namus. Dar šiltą duonelę palikome brandinti mokyklos muziejuje. Muziejaus vadovė L. Semaško apdengė duonelę lininiu rankšluosčiu, o ragavome mes ją tik kitą dieną. Šviežia, pačių kepta duonele vaišinome ir mokytojus Mokytojų dienos proga. Kadangi pirmiausia mes papasakojome apie ilgą duonos kelią iki mūsų stalo, tai paragauti duonelės pirmiausia galėjo tie mokytojai, kurie teisingai įminė mįslę.
Jaunųjų muziejininkų būrelio vadovė R. Skripskaitė Li kartu su būrelio nariais paruošė pamokėles apie duonos kepimą ir pateiks medžiagą kitų klasių mokiniams.
Justina Vološinaitė, 7D kl.