Mes, penktokai, esame labai aktyvūs, žingeidūs, viskuo domimės, todėl pasitarę nusprendėme aplankyti Pinigų muziejų. Dalyvavimas edukaciniame užsiėmime „Bankininkystės ir pinigų istorija“ paliko nepakartojamą įspūdį, vyko praktiniai užsiėmimai su interaktyviomis mokomosiomis priemonėmis. Nustebino apžvalginė ekskursija daugiasluoksnėje muziejaus ekspozicijoje, kurioje susipina turtinga pinigų istorija ir šiandienos ekonominio gyvenimo aktualijos.
Pinigų istorijai skirtoje salėje susipažinome su pinigų raida nuo seniausių jų formų – grūdų, kriauklių, kailių, gintaro – iki elektroninių pinigų. Ekspozicija suskirstyta lengvai įsimenamomis temomis, kurios atspindi esminius pinigų istorijos etapus.
Ekspozicijos centre – senieji monetų lobiai ir juvelyriniai gaminiai su monetomis. Improvizuota monetų kalykla supažindina su skirtingomis monetų kalybos technologijomis: primityvūs kaldinimo įrankiai atgyja atkurto XV a. monetų kalėjo rankose, o šiuolaikiniai monetų gamybos procesai demonstruojami čia pat įtaisytuose ekranuose. Šioje salėje taip pat įrengtos interaktyvios svarstyklės, žmogaus kūno masę paverčiančios aukso ar kito metalo mase ir suskaičiuojančios jo vertę pasirinkta valiuta. Mus pasvėrė, gavome kvitą, kuriame buvo nurodyta kaina, jei būtume iš aukso, sidabro ar platinos.
Ta pačia tema mums prabyla ir meninės instaliacijos. Salės grindyse atsispindi nuolatinė pinigų kaita, o Europos perėjimą į naują epochą pažymi Leono Pivoriūno kompozicija. „Architektūrinė atodanga“ iš sunaikintų Europos Sąjungos valstybėse galiojusių nacionalinių pinigų. Joje lankytojai supažindinami su šiandien įvairiose valstybėse naudojamais banknotais ir monetomis.
Apžiūrint į specialius stalčius sudėtus skirtingų valstybių apyvartinius banknotus video sienoje galima išvysti įvairios informacijos apie pasirinktąją šalį. Daug dėmesio skirta Lietuvos bankui – centriniam Lietuvos Respublikos bankui, kurio viena iš pagrindinių funkcijų yra pinigų emisija. Vitrinose išdėstyti eksponatai pasakoja apie šiuolaikinių lietuviškų pinigų gamybą, jų gamybos priemones, skirtingų gamintojų taikytus technologinius sprendimus, eksponuojami į apyvartą neišleistų banknotų pavyzdžiai. Ekskursijos vadovė papasakojo apie banknotų apsaugą ir čia pat UV detektoriumi pasitikrinome savo turimus banknotus.
Iš tiesų buvo labai smagu, gavome puikių dovanų. Ekskursijos metu susipažinome su muziejaus ekspozicijomis, geriau supratome turtingą pinigų istoriją ir šiandienos ekonominio gyvenimo aktualijas, siūlome ir jums apsilankyti .
Akvilė Krikštulytė 5C klasės mokinė