2015 m. sausio 22 d. 5R klasės mokiniai apsilankė Sirvėtos regioninio parko surengtoje ekskursijoje „Mitologinis pėsčiųjų takas“. Neseniai įkurtame pėsčiųjų take „Mitologija“ mokiniai turėjo unikalią galimybę pamatyti 17 skulptūrų, kuriose įkūnytos senosios lietuvių Dievybės ir mitologinės būtybės. Ekskursijos tikslas – supažindinti ekskursijos dalyvius su senosiomis lietuvių Dievybėmis ir parodyti, kad Dievai – tai ne kas kita, kaip pati gamta, mus supančios aplinkos ir jos elementų suasmeninimas.
Mokiniams buvo pasakojama, kad anksčiau žmonės gyveno kitaip – arčiau gamtos, o įvairūs jos reiškiniai buvo kasdieniškai svarbūs. Žmogus šiose žemėse gyveno apsuptas ir globojamas aukštesniųjų jėgų – Dievų. Tikėta, kad Dievai perspėja apie pavojus, saugo ir gina, moko išminties. Tai atskleidžia mūsų protėvių pasaulėžiūrą ir aplinkos suvokimą.
O kokius gi įspūdžius mokiniams paliko ši ekskursija?
Didžiausią įspūdį man paliko skulptūros, kurių kaina 10 000 JAV dolerių.
Konstantinas
Ekskursijos metu pamačiau 14 skulptūrų. Pirmos dvi simbolizuoja Aukščiausiąjį Dievą Perkūną ir Velnią. Perkūnas karaliauja pavasarį ir vasarą, o Velnias – rudenį ir žiemą. Pasigirdus pirmajam griaustiniui, Velnias savo raktu „atrakina“ žemę. Iš pradžių Velnias buvo geras, po to tapo blogas.
Labiausiai man patiko vaikščioti po mišką su Dianos mama, nes ji pasakojo daug įdomių dalykų šia tema.
Valerija M.
Labiausiai patiko pasakojimas apie Perkūną ir Velnią. Pasirodo, kadaise Velnias buvo labai geras, globojo žemdirbius. Vėliau jis tapo blogas, valdė žemę šaltuoju metų sezonu. Velnias bijo Perkūno, todėl po pirmojo žaibo prasideda pavasaris. Pavasarį svarbiausia žemdirbystės deivė Žemyna skatina visus augalus augti ir vešėti.
Maksim
Labiausiai man patiko šerno skulptūra, kuri atsakinga už visus gyvūnus. Pasirodo, jeigu patrinsi šerno šnerves, gerai mokysies. Įsiminė pasakojimas apie baltąją pelėdą, kuri prišaukdavo nelaimę.
Taip pat žaidžiau įdomų žaidimą, kurio metu daug sužinojau apie gamtą, paukščius ir medžius.
Anželika
Į šią ekskursiją važiavau kartu su mama (Platonova Olga), nes ji irgi domisi mitologija. Išvykos metu pamačiau skulptūras, sužinojau, ką jos reiškia. Vėliau apžiūrėjau Javinės skulptūrą. Ši deivė atsakinga už javų augimą. Ketvirtoji buvo Upinio skulptūra. Anksčiau buvo tikima, kad Upinis siejamas su tekančiu vandeniu.
Labai patiko klausytis eilėraščių ir pasakų, su mama žaidžiau įdomų žaidimą.
Diana
Sužinojau, kad velnio buvimo vieta – požemis, išvaizda pusiau žmogaus, pusiau gyvulio. Jis gali pavirsti senu žmogumi, varna. Sakoma, jeigu atskris balta pelėda, reiškia kažkas mirs.
Valerija K.
Patiko Velionos (Giltinės) skulptūra, kurioje vaizduojama ant akmens susirangiusi gyvatė. Tikima, kad žmogus, patrynęs jos galvą, bus sveikas. Lipdama laiptais pamačiau akmeninės pelėdos skulptūrą. Ši deivė simbolizuoja mirtį. Labiausiai patiko vyriausiojo Dievo skulptūra, nes buvo panaši į žmogų.
Grįžusi į centro patalpas klausiausi įdomių pasakojimų, žaidžiau žaidimą, kurio metu reikėjo atsakinėti į klausimus.
Mane sužavėjo miško grožis. Apsnigtos medžių šakos su kankorėžiais atrodė stebuklingai. Ši ekskursija man labai patiko.
Karina
Sirvėtos regioniniame parke mačiau daug įvairių skulptūrų. Jos visos buvo gražios ir ypatingos. Labai patiko akmeninė šerno skulptūra. Sužinojau įdomų prietarą. Buvo tikima, kad žmogus, patrynęs šerno šnerves, gerai mokysis. Tai sužinoję, šnerves trynėme tol, kol jos nepradėjo blizgėti!
Labai patiko klausytis įdomių istorijų, pasakojimų, žaisti žaidimą. Buvo linksma ir įdomu!
Viktorija
Patiko klausytis pasakojimo apie šerną.
Erikas
Dėkojame Sirvėtos regioninio parko darbuotojams už įdomią ir linksmą ekskursiją!