Sovietų Sąjungos represijos laikotarpis Lietuvos gyventojams buvo itin negailestingas, per 11 trėmimo metų iš Lietuvos ištremta daugiau nei 130 tūkst. žmonių, koncentracijos stovyklose įkalinta apie 150 tūkst. lietuvių. Trėmimai, prasidėję 1941 m. birželio 14-ąją, Sibiro žemėse paliko apie 800 lietuviškų laidojimo vietų. Istoriją būtina saugoti, net jei ji ir skausminga.
„Misija Sibiras“ – Lietuvos jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projektas, kurio metu organizuojamos jaunų žmonių ekspedicijos į lietuvių tremties ir įkalinimo vietas. Ekspedicijos tikslas – sutvarkyti tautiečių trėmimų vietas, apleistas kapines, pastatyti atminimo simbolius, kryžius žuvusiems lietuviams atminti, susitikti su Sibire tebegyvenančiais lietuviais ir jų artimaisiais.
Kovo 7 d. į progimnaziją atvyko vienas iš šios prasmingos ekspedicijos dalyvių – Laimis Kasperavičius. Šiais metais, pasak svečio, „Misija Sibiras 17“ ekspedicija vyko į Irkutsko sritį, kurioje pagal plotą tilptų 12 Lietuvų. Ekapedicijos dalyviai tvarkė lietuvių amžino poilsio vietas Tulūno bei Nižneudinsko rajonuose, kuriuose sutvarkė 9 skirtingas kapines (Gadalėjaus, Tulūno, Javdokimovo, Algatujaus, Soloncų, Kamenkos, Bogotyriaus, Porogo bei Viesiolyj).
Labai nuoširdžiai, raiškiai ir sklandžiai Laimis pasakojo apie galimybes tapti ekspedicijos nariu bei apie patirtis tolimajame Sibire. Kapinių projekto dalyviai ieškojo vietovėse, kurių dalies žemėlapiuose jau nebėra, todėl daugiau nei 100 kilometrų keliavo pėsčiomis. Dvi savaites trukusioje ekspedicijoje į dangų iškilo 9 nauji lietuviškos kryždirbystės tradicijomis puošti kryžiai. Lietuvių tremtinių likimus išsaugojo susitikdami su Sibire tebegyvenančiais lietuviais ar jų artimaisiais – keliaudami iš vienos gyvenvietės į kitą ekspedicijos dalyviai sutiko net 8 lietuviškų šaknų turinčius žmones.
Prasminga, netradicinė pilietiškumo ugdymo pamoka suteikė galimybę prisiminti praeitį bei sužinoti apie jaunos kartos viltingai ir pagarbiai kuriamą šviesią atmintį šiandienos Sibiro platybėse.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vijolė Montrimienė