Šeštokai paminėjo žydų genocido dieną
Holokaustas – ne tik žydų tragedija. Tai ir mūsų tragedija, nes netekome Lietuvos piliečių, kartu su mumis kūrusių valstybę, dalyvavusių šalies ekonominiame, kultūriniame ir politiniame gyvenime.
Kaip ir kiekvienais metais Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje pakvietė mokytojus su mokiniais prisiminti Holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes ir kartu nueiti į masinių žudynių vietas tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į paskutinę savo kelionę. Lietuvoje tokių vietų yra daugiau nei 200, tarp jų ir Švenčionys. Švenčionių krašto istorija mena gražią čia gyvenusių žmonių draugystę, nesvarbu, kokios tautybės jie būtų. Mena ir didžiulį skausmą, kai nacių okupacijos metais Švenčionėliuose buvo išžudyta didelis skaičius žydų tautybės gyventojų.
Pagal Švenčionių krašto žydų, gyvenančių Izraelyje, pateiktus duomenis, Švenčionėliuose 1941 m. spalį nužudyta 8000 žydų. „Oficialiais valstybinės komisijos hitlerininkų nusikaltimams tirti duomenimis, hitlerinės okupacijos metais Švenčionių apskrityje buvo nužudytas 7471 žmogus. Tarp nužudytųjų Švenčionių apskrityje buvo apie 400–500 ne žydų tautybės piliečių (lenkų, lietuvių, baltarusių). Dėl to nurodoma, kad Švenčionių apskrityje žuvo apie 7000 žydų.”
Mūsų progimnazija taip pat prisidėjo prie šios tautos genocido aukų atminimo. Gimtojo krašto istorijos pamokų metų šeštokai susipažino su Švenčionių krašto žydų tragedija ir ant akmenų užrašė, o po to skaitė aukų, tai yra žmonių, žuvusių mūsų krašte, vardus. Šią savaitę visus paženklintus akmenis mokiniai nunešė į šalia esančias žydų kapines ir tylos minute pagerbė žuvusiuosius. Paminėjimo vietoje mokiniai išdėliojo lauko akmenėlius su užrašytais Švenčionių krašte žuvusių žydų vardais.
Ramunė Skripskaitė Li, istorijos mokytoja