Kalbant apie pilietiškumo ugdymą, norisi pabrėžti tai, kad pilietiškumas yra visa apimantis. Tai ne tik piliečio teisės ir pareigos. Pilietiškumas yra tai, ką mes jaučiame, kas yra neatsiejama mūsų dalis. Todėl visas veiklas, kurias organizuojame mokykloje, pirmiausia sieja bendras noras veikti ir veikti vieningai, atsakingai, protingai. Svarbu, kad vaikai turėtų ne tik daug žinių, tačiau ir jaustųsi saugūs, mokėtų mąstyti, susirasti reikiamą informaciją, turėtų savo nuomonę ir mokėtų ją argumentuotai pateikti.

Pilietinė akcija „Lietuvai ir man“

Prasidėjus pilietinei akcijai „Lietuvai ir man“, globojamai LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės, ėmėme planuoti veiklas, skirtas Lietuvos Nepriklausomybės 25 – iui paminėti.  Pirmiausia nusprendėme dalyvauti akcijoje ir pinti trispalves draugystės apyrankes, kurių vieną kiekvienas pasilikome sau, o kitas – padovanosime, ir pirmiausia, žinoma, Lietuvai.
Mokyklos mokiniai ir mokytojai mielai prisijungė prie iniciatyvos ,,Lietuvai ir man“. Nuo akcijos pradžios vaikai kiekvieną dieną pina apyrankes ir mielai jas dovanoja draugams, o 5R klasės mokiniai apyrankės rišimą pavertė smagia pramoga sau ir savo draugams. Jie savo draugus, visą mokyklos bendruomenę, socialinius partnerius kovo 2 ir 5 d pakvietė į fantazijos ir kūrybiškumo kupinus užsiėmimus – pinti apyrankes kartu. Šiomis dienomis aktų salėje vyko tikros edukacinės pamokos, kai visi norintys draugiškai pynė apyrankes, dalijosi ne tik praktiniais patarimais, bet ir žiniomis apie Lietuvos istoriją, lietuvių tautos ilgą ir sudėtingą kelią nepriklausomybės link, kūrė gražiausius ir nuoširdžiausius linkėjimus Lietuvai. Buvo nepaprastai smagu girdėti, kaip vienose grupelėse apyrankių pynėjai kalbėjosi apie tai, kodėl mums svarbios lietuviškos šventės, kas įvyko kovo 11-ąją, kitose prisiminė savo šeimos istoriją, kaip kentėjo žmonės kai laisvė buvo paminta, o dar kitose – liejosi patys gražiausi žodžiai draugams, artimiesiems, tėvynei.

Ekskursija į Bažnytinio paveldo muziejų

Trispalvė draugystės apyrankė, skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui paminėti, mokiniams tapo nemokamu bilietu į muziejus. Kovo 3 d. didžiausi akcijos entuziastai ir pažangiausi mokyklos mokiniai vyko į Vilnių.  Kartu su lydinčiais mokytojais aplankė Bažnytinio paveldo muziejų, kuriame pamatė ir sužinojo daug įdomių dalykų. Patys ryšėdami apyrankes, jie dovaną „įteikė“ muziejaus darbuotojams taip išreikšdami šalies piliečių vienybę ir džiaugsmą skaičiuoti jau 25-erius nepriklausomybės metus, per kuriuos užaugo visa nauja karta.

Trispalvės apyrankės pasieniečiams

Veiklos, kurias organizuojame bendradarbiaudami su VSAT Švenčionių pasienio užkarda ir jos entuziastingu vadu majoru Algirdu Andriulioniu – tikros pilietiškumo pamokos, įkvepiančios naujiems įdomiems ir prasmingiems darbams. Pasitinkant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25 – metį, pirmiausia ir norėjosi šventine nuotaika pasidalinti su pasieniečiais, su tais žmonėmis, kurie ne tik saugo valstybės sieną, užtikrina jos neliečiamumą, bet ir savo pavyzdžiu, darbais ugdo mokyklos, rajono, valstybės patriotus. Ryšėdami trispalves – geltonos, žalios ir raudonos spalvos – apyrankes,  būrelis mokinių ir mokytojų šį draugystės ženklą, dovaną artimiausiems draugams, kaip sakė patys mokiniai, ankstų kovo 4 d. rytą  įteikė Jančiūnų pareigūnams. Užrišus trispalves apyrankes, mokiniai palinkėjo visiems mylėti savo Tėvynę, savo rajoną taip, kaip moka mylėti maži vaikai – nuoširdžiai, besąlygiškai ir kartu linksmai. Paprašė rūpintis mūsų krašto žmonėmis, o ypač jaunąja karta.

Išvyka į Pasieniečių mokyklą

Bendros veiklos su pasieniečiais tęsinys – kovo 5 d. išvyka į  Pasieniečių mokyklą Medininkuose. Išvyka buvo organizuota 7C klasės mokiniams, kurie įgyvendinant projektą „Profesinis veiklinimas bendradarbiaujant su Švenčionių pasienio užkarda“ dalyvavo viktorinoje „Europos vartai“ ir nugalėjo. Viktorinos, kurią vedė pats Švenčionių pasienio užkardos vadas A. Andriulionis, prizas ir buvo išvyka į Medininkus. Šiuolaikiškoje ir modernioje Pasieniečių mokykloje mokiniai aplankė erdvias ir jaukias specializuotas auditorijas, susipažino su pareigūnų mokymu, jų kvalifikacijos tobulinimu, įdomiu kursantų gyvenimu mokykloje. Žinoma, mokiniai nepamiršo padovanoti ir draugystės apyrankių.

Pilietiškumo ir tautiškumo ugdymas – ypatingas darbas, reikalaujantis nuolatinio dėmesio ir pastangų. Tam tikra prasme tai – kaip ir vertybių ugdymas. Visų pirma šeimoje, o po to – ir ugdymo įstaigose. Jei viskas apsiribos sausomis pamokomis, jei bus ugdoma nenuosekliai, prišokamai, tai rezultatų tikėtis neverta.  Na, bent jau tokių, kokių norėtumėme.  Todėl su dideliu džiaugsmu palaikome visas prasmingas idėjas, patys inicijuojame veiklas, užtikriname jų tęstinumą ir tikimės, kad jas įgyvendindami, kaip šį kartą, visi patirs daug kūrybinio džiaugsmo, sutvirtins draugystę su esamais ir sutiks naujų draugų, taip pat, dėmesį sutelkdami į šalies kultūrą, istoriją ir praeitį, žinos ir saugos valstybingumo tradicijas.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Irena Stuglienė