Archive for spalio, 2013
Spalio 25 dieną 6 – ų klasių mokiniai dalyvavo akcijoje ,, Konstitucija gyvai“. Šios pilietinės akcijos uždaviniai – formuoti deramą mokinių supratimą bei požiūrį į pagrindinį šalies įstatymą, skatinti mokinius aktyviai veikti ir per akcijos organizavimą išsakyti savo pilietinę poziciją.
Iki akcijos mokiniai kartu su klasių auklėtojomis nagrinėjo Lietuvos Konstituciją, ten išdėstytas nuostatas, laisves, teises ir pareigas. Pasirinkę po vieną Konstitucijos teiginį, apibrėžiantį jų teises ir laisves , skandavo jį akcijos metu.
Akcijos pradžioje Mokinių tarybos pirmininkė Svajūnė Dragūnaitė priminė pagrindinius teiginius apie Lietuvos Konstituciją ir išvardino akcijos tikslus ir uždavinius.
Akcijai buvo pasirinkta salė, kurioje mokiniai sustojo grupėmis pagal iš anksto pasirinktą drabužių spalvą. Susikibę rankomis skandavo savo pasirinktus šūkius.
Spalio 23 d. 6 klasių mokiniai vyko į ekskursiją, susijusią su Lietuvos praeitimi. Kelionės tikslas – aplankyti pirmąją Lietuvos sostinę Kernavę, paklaidžioti po Vilniaus Katedros požemius ir susipažinti su Bažnytinio paveldo eksponatais Šv. Mykolo bažnyčioje įkurtame muziejuje.
Kernavėje mokiniai apsilankė Archeologijos ir istorijos muziejuje. Čia jie susipažino su Kernavės miesto istorija nuo akmens amžiaus iki XIV a. Apsilankė penkiuose piliakalniuose: viename iš jų (Aukuro kalne) buvo kunigaikščio dvarvietė, o likusieji keturi atliko priešpilių, saugojusių kunigaikščio pilį ir miestą, funkcijas.
Ekskursiją tęsėme Vilniaus Katedros požemiuose. Šie požemiai yra vieni seniausių Vilniuje. Čia pamatėme seniausią Lietuvoje freską (apie XIV a. pab.), vaizduojančią Kristaus nukryžiavimą, Lietuvos valdovų ir valdovių palaikus, sarkofagą bei daug kitų eksponatų.
Vėliau patraukėme į Šv. Mykolo bažnyčioje įsikūrusį Bažnytinio paveldo muziejų. Bažnyčios erdvėje mums buvo pristatyti vertingiausi muziejaus eksponatai iš Vilniaus miesto šventovių: Katedros, Šv. Petro ir Pauliaus, Šv. Mikalojaus, Šv. Teresės bažnyčių. Susipažinome su stiklo vitrinose išdėliotais meniškais liturginiais reikmenimis, puošniais bažnytinės tekstilės pavyzdžiais.
Iš ekskursijos grįžome pavargę, bet laimingi, gavę progą prisiliesti prie mūsų valstybės istorinės praeities.
Ekskursijos organizatoriai.
Spalio mėnesį 6C ir 6D klasės mokiniai tęsdami pažintinę veiklą apie savo tėvelių profesijas apsilankė UAB ,,Firidas“. 6C mokiniai klasėje apipavidalino plakatą apie savo tėvelių profesijas, o 6D- paruošė aplankalą. UAB ,,Firidas“ pasirinkome neatsitiktinai, nes čia dirba net kelių mokinių tėveliai.
Mus svetingai pasitiko Aleksandra Rein ,vykdančioji direktorė. 6D klasės mokinys Pavel Rein papasakojo apie savo mamą, kas jam yra žinoma apie jos darbo specifiką, kuo jis yra įdomus ir gali sužavėti kitus. Raimondo ir Vidmanto mamytė Laima Čubienė parodė, kaip veikia popieriaus lankstymo mašina.
Vėliau visi susirinkome prie apskrito stalo, ant kurio buvo pateikti spaustuvės produkcijos pavyzdžiai, o Aleksandra Rein papasakojo apie savo darbovietę.
UAB ,, Firidas“ yra vienintelė Švenčionių rajone poligrafijos srities atstovė bei viena žinomiausių spaustuvių Aukštaitijos regione, kuri be spaudos paslaugų teikia dizaino, maketavo bei įrišimo darbus.
Pirmoji spaustuvė Švenčionyse buvo įkųrta 1875 m. Per tą laiką keitėsi spaustuvės savininkai, o nuo 1992 m., spaustuvei vadovauja jos dabartiniai šeimininkai ir pavadino ,,Firidu“. Žodis firidas, verčiant iš lotynų kalbos, reiškia atstumą spaudoje tarp raidžių.
Šiuo metu spaustuvė dirba naudodama naujausias technologijas, kurios leidžia užtikrinti procesų ekologiškumą.
Popieriaus tiekėjų ir gamintojų asortimentas yra apie 2000 pavadinimų. Bet spaustuvėje ,,Firidas‘‘ naudojama apie 50 rūšių.
Spalvota spauda susidaro iš 4 pagrindinių spalvų – geltonos, raudonos, mėlynos ir juodos.
Esame dėkingi spaustuvės kolektyvui, kurie mums tiek daug papasakojo ir pristatė naujausius įrenginius.
Žadame tęsti pažintį su mūsų tėvelių profesijomis, pagal galimybes lankytis jų darbovietėse ir plėsti savo žinias apie profesijas ir jų specifiką.
6C ir 6D klasės auklėtojos
Kiekvieni nauji mokslo metai daugumai atneša nerimo, įtampos ir jaudulio, tačiau bene ypatingiausias šis laikas – penktų klasių mokiniams ir, be abejo, jų tėveliams. Mokinio perėjimas iš pradinės mokyklos į pagrindinę sutampa su vaikystės pabaiga. Penktoje klasėje jo laukia nauja sistema: klasės auklėtojas, mokytojai-dalykininkai, dėstantys naujas disciplinas skirtinguose kabinetuose, nauji klasės draugai.Vieni penktokai didžiuojasi, jog paaugo ir lengvai įsitraukia į mokymosi procesą, kiti gi sunkiai išgyvena permainas ir adaptacija užsitęsia. Šiuo periodu vaikai dažnai pasikeičia: nerimauja be jokių priežasčių, pasidaro uždari arba atvirkščiai tampa be galo judrūs. Mums yra svarbu kiekvieno vaiko saugumas ir gera savijauta mokykloje, todėl suvokdami, jog gera ir kokybiška adaptacija mokykloje – tai sėkmės raktas į pilnavertį asmenybės gyvenimą, spalio 11 d. organizavome 5 klasių mokinių tėvų metodinę konferenciją ,,Penktokų adaptacija“. Skaitykite toliau »
,,Čia mano tėviškė,
Čia mano žemė
Ir aš čia
Sugrįžtu dažnai.
Sugrįžęs saulę tekančią
Pasveikinu rytais,
Palydžiu vakarais
Už horizonte
Nykstančios ribos.“
Algis Jakštas
Jau tapo tradicija mokykloje rengti įvairias, pirmiausia, be abejo, savo kraštiečių menininkų, autorines parodas. Spalio 10 d. mokyklos aktų salėje buvo atidaryta fotografijų paroda ,,Čia mano žemė“, kurią mums padovanojo menininkas Algis Jakštas. Už padovanotą parodą autoriui dėkojo mokyklos direktorius Jurij Semaško ir visa mokyklos bendruomenė.
Parodą norėčiau apibūdinti autoriaus žodžiais: ,, Čia mano žemė … Aš drąsiai galiu ištarti šiuos žodžius, nes beveik visą mano kūrybos laikotarpį pagrindinis įkvėpimo šaltinis buvo šis istorinis Nalšios žemės Rytų Aukštaitijos kampelis. Čia aš patyriau magišką rūkų pasaulio trauką, tekančios saulės meditacinę nuotaiką, liūdnokai melancholišką vakaro žavesį. Visi metų laikai čia turi šarmingumo ir tą stengiuosi įamžinti fotografijose, nes niekas nesikartoja.“ Šie A. Jakšto žodžiai – tikras įrodymas, jog fotografija jam yra daugiau nei kūryba, tai jo gyvenimo dalis.
Fotografijų paroda ,,Čia mano žemė“ bus visą mėnesį eksponuojama mokyklos aktų salėje, todėl kviečiame ateiti ir pasidžiaugti tuo, ką užfiksavo gerbiamo Algio Jakšto fotoobjektyvas – tikrą gamtos grožio oazę.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vijolė Montrimienė
Jai vis lemta sutikti mažus,
Prisirišti prie jų ir pamilt.
Užauginti jaunystės sparnus
Ir paspaudus rankas išsiskirt.
Kas ji?
Mokytojo širdis – jūsų širdis.
Nė vienas neužaugame be mokyklos. Nė vienas neišeiname į gyvenimą nesušilęs Mokytojo gerumo, meilės spinduliuose, o mokyklinis suolas ir juoda lenta tapo nerūpestingos vaikystės ir besiskleidžiančios jaunystės simboliu. Skaitykite toliau »
Rugsėjo 27 dieną mes su klase apsilankėme mokyklos muziejuje. Mus pasitiko jaunieji muziejininkai, kurie įdomiai papasakojo apie lino kelią, parodė lino apdirbimo įrankius. Mes galėjome apžiūrėti, paliesti originalius darbo įrankius ir dirbinius iš medžio, metalo. Muziejuje mes pamatėme daug įdomių senų knygų, vadovėlių, lygintuvų, puodukų, skirtingų monetų. Ypač mums patiko senos nuotraukos, albumai su buvusiais mūsų mokyklos mokiniais ir mokytojais.
Melana Tomašauskaitė, 5B klasės seniūnė
Ekologinio klubo „Žuvėdra“ ir ,,Jaunųjų muziejininkų“ būrelių nariai kartu su jų vadovėmis Liudmila Semaško ir Oksana Gončarova vyko į Sirvėtos regioninį parką. Kelionės tikslas -aplankyti atsinaujinusį Sirvėtos parko lankytojų centrą.
Jo pagrindinis akcentas yra „Gyvybės medis“. Matėme „Paukščių sieną“ ir daug naujai apipavidalintų stendų. Ant stiklinių durų užrašytos maldos senovės lietuvių dievams: Perkūnui -galingiausiajam iš jų, Gabijai- ugnies ir namų globėjai, bei Žemynai – žemės deivei. Mus sudomino viktorina apie Sirvėtos regioninį parką, laimėjome nemažai prizų, tai mus nuteikė dar daugiau domėtis gamta ir jos ištekliais.
Pabuvę lankytojų centrę , patraukėme prie „Liepų pavėsinės“. Baigę klausytis liepų legendos ,susėdome į autobusus. Keliaudami pamatėme daug įdomaus: Stanislavavo ir Adomavo ąžuolus, Belio, Kančioginos ir Mergiškės ežerus. Pabuvome ir prie Lino Verdenės šaltinio, prausėme veidus šaltinio vandeniu, juk sakoma, kas nupraus veidą šiuo vandeniu, bus amžinai jaunas. Labai nustebome ir apsidžiaugėme, kai pamatėme du elniukus ir kiaunę.
Štai kaip gražu ir įdomu Sirvėtos regioniniame parke.
Dėkojame Sirvėtos regioninio parko ekologams Mariui ir Tatjanai už įdomią ekskursiją.
Justina Vološinaitė, 6D klasės mokinė