Archive for lapkričio, 2013
Lapkričio 27 d. mes ,10-11 kl. mokiniai ,vykome į Pabadės Vandenilio kuro eksperimentinę laboratoriją. Pakeliui užsukome į netoli Katelnikų kaimo esantį privatų žvėryną. Gyvūnai jau buvo pašerti prižiūrėtojų, todėl dauguma jų ilsėjosi toliau nuo žmonių akių, miške. Mes pamatėme porą elnių ir ožį. Gyvūnai mielai bendravo su mumis, bet pasiūlytų bandelių ragauti nepanoro. Įspūdingai atrodė pastato siena, papuošta elnių ragais.
Vandenilio kuro eksperimentinių tyrimų laboratorijoje mus svetingai pasitiko ,, SG dujos Auto“ direktorius Vidas Korsakas. Jis įdomiai ir suprantamai paaiškino mums, kad vandenilis yra labai sprogi cheminė medžiaga, bet sumaišius jį su gamtinėmis dujomis yra gaunamas puikus ekologiškas automobilių kuro mišinys. Jis vadinamas hidrometanu. Laboratorijoje vyko šio kuro bandymai su nauju autobusu. Juos vykdė du VGTU studentai bakalaurai – būsimieji automobilių inžinieriai – ir mechanikos specialistas. Mums buvo parodytos laboratorijos patalpos, įrengimai ir jų veikimas. Sužinojome, kad šis projektas Pabradėje vykdomas nuo 2012 m. lapkričio mėnesio, jo trukmė – 5 metai, finansuojamas iš ES struktūrinių fondų. Bendra projekto vertė – 7,6 mln. litų. Jeigu viskas vyks sėkmingai, projektas bus tęsiamas.
Pažintinė išvyka paliko mums ne tik didelį įspūdį, bet ir praturtino žiniomis iš fizikos bei chemijos dalykų, suteikė informacijos apie VGTU ir automobilių inžinieriaus specialybę.
10-11 kl. mokiniai
Meilė gimtajam kraštui gimsta per jo pažinimą, per gilesnį papročių ir tradicijų žinojimą. Tokią galimybę turi mūsų mokiniai lankydamiesi mokyklos muziejuje. Užsuka jie čia įvairių renginių metu, per klasės valandėles ir dalykų pamokas. Lapkričio 26 d. per lietuvių kalbos pamoką apsilankėme kartu su 5b klase ir mokinių auklėtoja Irena Čebruk.
Pamokos tikslas – susipažinti su muziejuje eksponuojama knygų paroda apie Švenčionių kraštą ir jo žmones. O knygų išties daug. Mokinius labai sudomino Š. Laužadžio knygos ,,Yra šalis, kur senos girios ošia“, ,,Švenčionių krašto legendos“. Šiame leidinyje galima rasti sakmę apie Kančiogino ežerą, apie Lino verdenės šaltinį, sužinoti Kunos upelio paslaptis. Parodoje puikavosi nuotraukų albumas ,,Švenčionių rajono bažnyčios“, knyga apie garbų profesorių Česlovą Kudabą. Galėjome pasiskaityti vieną kitą posmą iš A. Jakšto eilėraščių knygų apie mūsų krašto gamtą .Labai įdomios Švenčionių krašto ugdytinio J. Juodagalvio knygos. Viena iš jų ,,Švenčionių kraštas“, kurioje daug dėmesio skiriama mūsų mieste mokytojavusio lituanisto S. Kadzevičiaus veiklai, jo darbams. Kitoje J. Juodagalvio knygoje ,,Švenčionys : – dvaras- miestelis- miestas“ apžvelgta Švenčionių istorijos raida nuo seniausių laikų iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos, galima pamatyti nemažai dokumentų, nuotraukų. Mokinius sudomino albumai apie mūsų rajono gamtą, žvėris ir parkus.
Mokiniai buvo paprašyti pasirinkti knygą ir, trumpai pasiruošus, pristatyti ją savo bendraklasiams. Vieni knygą rinkosi pagal viršelį, kiti pagal paveikslėlius, tretiems reikėjo mokytojo patarimo. Penktokams buvo smagu knygose pamatyti savo kaimo kryžių, perskaityti pažįstamą pavardę, išgirsti legendą apie gerai žinomą vietovę, mintimis nuklysti į gimtojo miesto praeitį. Penktokai labai stebėjosi pamatę tiek daug knygų apie Švenčionių kraštą ir žmones, jų akyse buvo galima įžvelgti didžiavimąsi savo gimtosiomis vietomis.
Kiekvienas turi žinoti savo gimtojo krašto istoriją, domėtis jo praeitimi, krašto tradicijomis ir turima informacija pasinaudoti pamokose. Džiaugiamės, kad mokykloje yra tokia vieta, kurioje galime vesti klasės valandėles, dalykų pamokas, išgerti puodelį žolelių arbatos, pabendrauti.
Lietuvių kalbos mokytoja Aušra Kurpienė
Lapkričio 26 d. Švenčionėlių progimnazija pakvietė mūsų šeštokus į matematinį konkursą – estafetę „Matematikos labirintai“. Renginyje dalyvavo Švenčionėlių progimnazijos šeštų klasių 3 komandos ir tiek pat Švenčionių vidurinės mokyklos šeštokų. Popietę organizavo ir užduotis ruošė matematikos mokytojos. Popietė prasidėjo progimnazijos aktų salėje, mokiniai buvo supažindinti su konkurso užduotimis. Vėliau komandoms teko atlikti daug įvairiausių užduočių: spręsti logines užduotis, rungtyniauti matematinėje estafetėje, įveikti galvosūkio klausimus.
Geriausiai sekėsi mūsų mokyklos 6B klasės komandai „Smalsuoliai“. Jie ir laimėjo 1-ąją vietą. Komandoje buvo Svajūnė Dragūnaitė, Diana Mažeikaitė, Deimantas Baubinas, Aurimas Gaidys ir Arensas Milaševskis. Antroji ir trečioji vietos teko šeimininkams. Mūsų mokyklai dar atstovavo 6A ir 6D klasių komandos. Visos komandos buvo apdovanotos padėkos raštais. Nepastebimai prabėgo laikas. Konkurso dalyviai turėjo progą susipažinti su mokykla, pamatyti mokyklos muziejaus ekspozicijas.
Dar kartą įsitikinome, kad matematika nėra sausas ir neįdomus mokslas!
6D klasės mokinė Diana Mažeikaitė
Lapkričio 21d. 6C, 10 ir 11 klasės su auklėtojomis ir gimtojo krašto istorijos mokytoja Rene Petroniene lankėsi mokyklos muziejuje. Ten vyko knygų apie Švenčionių kraštą parodos pristatymas. Šią parodą organizavo mokyklos muziejaus vadovė Liudmila Semaško drauge su Švenčionių rajono viešąja biblioteka.
Kai kurios knygos parašytos mūsų krašto žmonių. Gimtojo krašto istorijos mokytoja papasakojo apie ilgametį lietuvių kalbos mokytoją Stasį Kadzevičių. Savo laisvalaikį skyrė plačiai kraštotyrinei veiklai, Švenčionių krašto istorijos pažinimui ir populiarinimui. Mokytojas Jonas Juodagalvis surinko straipsnius ir sudėjo juos į knygą „Švenčionių kraštas“. Vėliau ,gilindamasis į Švenčionių miesto istoriją, išleido knygą „Švenčionys: dvaras – miestelis – miestas“. Informacijos apie Švenčionių miesto istoriją taip pat randame Česlovo Kudabos knygoje „Švenčionių rajonas“.
Tarp knygų buvo A. Jakšto eilėraščiai, Š. Laužadžio legendų knyga, A. Karmono bei kitų autorių istorinės knygos apie Švenčionis ir jo apylinkes. Parodą papildė ne tik kūriniai apie Švenčionių krašto praeitį, bet ir grožinė literatūra, knygos apie gamtą, bažnyčias, literatūra apie tautodailę, Švenčionių krašto žymius žmones.
Nors 6C kl. mokiniai mokosi gimtojo krašto istorijos, bet apsilankę parodoje sužinojo daug naujo apie Švenčionių rajoną: gamtą, istoriją, lankytinas vietas, o 10 ir 11 klasės ne tik susipažino su ekspozicija, bet ir pasidalino kelionių įspūdžiais po žymesnes rajono vietas .
6C kl. auklėtoja Ramunė Skripskaitė Li
Lapkričio 21 dieną mokyklos mokinių tarybos iniciatyva buvo organizuota akcija ,,Būk kultūringas, mandagus šito mokyk ir draugus“ skirta paminėti Pasaulinę sveikinimosi dieną.
Pasveikinimas – tai pagarbos ir draugiškumo ženklas. Tokiomis akimirkomis supranti, jog duoti visada yra geriau nei imti.
Akcijos metu visi mokyklos bendruomenės nariai pasipuošė ,,šypsenėlėmis“. Mokiniai kvietė kiekvieną sutiktą pažįstamą ar nepažįstamą mokyklos bendruomenės narį pasveikinti linkint viso, kas geriausia, nes tai suteikia šilumos bei geros nuotaikos.
Tad nepamirškime sveikintis ir kuo daugiau šilumos dovanoti kitiems!
Mokyklos mokinių tarybos pirmininkė Svajūnė Dragūnaitė
2013 m. lapkričio 19 d. Švenčionių vidurinėje mokykloje vyko socialinė akcija ,,BŪK MATOMAS“
Ši akcija skirta spręsti kasmetinę tamsaus paros meto problemą – vakarais gatvėse vaikai yra tiesiog nematomi. Atšvaitus nešioja ne visi. Vaikai dažnai juos pameta, ir kai ateina vakaras, keliauja be jų. Buvo pasiūlytas paprastesnis būdas, kaip apsaugoti tamsoje vaikštančius pėsčiuosius. Specialią šviesą atspindinčia plėvele dekoruoti viršutinius drabužius. Toks atšvaitas niekada nepasimes, o tai pat net ir pagyvins viršutinius apdarus.
Į mokyklą atvyko Vilniaus regioninių kelių saugaus eismo skyriaus atstovas, kuris pasakoja apie saugų eismą, savanorės mokiniams striukes ir paltukus dekoravo nemokamai.
Akciją remia Kelių direkcija ir Susisiekimo ministerija.
Socialinė pedagogė Tatjana Šalakitskaja
Lapkričio 19d. Švenčionių vidurinėje mokykloje įvyko Lietuvos mokinių olimpinio festivalio rajoninės pradinių klasių mokinių kvadrato varžybos. Rungtyniavo Pabradės ,,Žeimenos“ gimnazijos, Pabradės ,,Ryto“ gimnazijos, Švenčionėlių progimnazijos ir Švenčionių vidurinės mokyklos komandos. Visos komandos nusiteikė tik pergalei, todėl vyko labai įnirtingos kovos, ir negalima buvo iš anksto nuspėti, kas gi taps nugalėtoju.
I-OJI vieta – Švenčionių vidurinės mokyklos komanda.
II-OJI vieta – Švenčionėlių progimnazijos komanda.
III-OJI vieta – Pabradės ,,Žeimenos“ gimnazijos komanda.
Sveikiname varžybų nugalėtojus, kurie iškovojo kelialapį į zonines kvadrato varžybas.
Linkime sėkmės zoninėse kvadrato varžybose.
Kūno kultūros mokytojas K. Builys
Švenčionių vidurinės mokyklos bendruomenė aktyviai dalyvavo Nacionalinėje karjeros savaitėje.
Kiekvieną dieną vyko įdomūs renginiai klasėse, susitikimai su įvairių profesijų atstovais.
Lapkričio 15 dieną mokyklos aktų salėje įvyko 7-12 klasių mokinių susitikimas su Švenčionių SODROS skyriaus vedėja Laima Liudmila Rudinskiene. Ji papasakojo, kad Švenčionių SODROS skyrius yra teritorinis Utenos skyriaus padalinys.
SODRA – tai valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Ji rūpinasi senatvės pensijų, ligos, motinystės, tėvystės pašalpų apskaičiavimu ir išmokėjimu, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų draudimo išmokomis, kontroliuoja nedarbingumą ir tvarko elektroninius nedarbingumo pažymėjimus, kaupia duomenis apie draudžiamųjų asmenų stažą ir pajamas ir t.t.
SODRA yra valstybinė institucija. Darbuotojai – valdininkai, pastoviai keliantys savo kvalifikaciją įvairiuose respublikiniuose mokymuose. Įsidarbinti SODROJE galima tik įveikus konkursą, atlikus specialų testą. Net 94 procentai Utenos teritorinių skyrių darbuotojų yra patenkinti savo darbo sąlygomis ir atlyginimais, kurie siekia nuo 1,5 tūkst. iki 3 tūkst.
Ponia L. L. Rudinskienė informavo mokinius, kokių profesijų specialistai dirba Švenčionių SODROS skyriuje. Jų tarpe yra 5 mokytojai, 2 socialiniai darbuotojai, keli buhalteriai, ekonomistas, informacinių technologijų specialistas, teisininkas. Šiuo metu reikėtų gydytojo nedarbingumo problemoms spręsti ir kontroliuoti. Viešnia nuoširdžiai prašė jaunimo nevažiuoti į užsienį, padėti išlaikyti savo senelius ir kitus būsimuosius pensininkus. Švenčionių rajone gyvena apie 12 tūkst. pensininkų, o dirbančiųjų, t. y. apdraustųjų, tėra 6800.
Mokiniai susidomėję klausėsi SODROS darbuotojos, uždavė nemažai klausimų. Susitikimas buvo turiningas, įdomus ir naudingas.
Istorijos mokytoja R. Petronienė
Tolerancijos diena yra minima daugelyje demokratinių valstybių nuo 1995 metų, kai UNESCO lapkričio 16-ąją paskelbė Tarptautine tolerancijos diena. Mūsų mokyklos bendruomenė, kaip ir kasmet, dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje, skirtai šiai dienai.
Lapkričio 11 – 15 d. Mokinių tarybos iniciatyva buvo paskelbta Tolerancijos savaitė, kurios metu vyko klasės valandėlės tolerancijos tema, mokiniai analizavo tolerancijos/netolerancijos pavyzdžius ( iš Lietuvos ir pasaulio, iš kasdienio gyvenimo, iš mokyklos gyvenimo) bei dalyvavo Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti inicijuotoje pilietinėje iniciatyvoje ,,Tolerancijos gėlė“. Kiekviena klasė pagamino gėlę, kurią pavadino ,,Tolerancijos gėle“, lapkričio 15 d. buvo organizuota paroda, kuri papuošė mokyklą.
Gėlė – visuomet kelia teigiamas emocijas. Gėlės dovanojamos mylimam žmogui, įteikiamos sveikinant įvairiomis progomis, pagerbiant kieno nors atminimą ar įteikiamos kaip susitaikymo ženklas. Gėlė dovanojama ne tik draugui ar mylimam žmogui, bet ir tam, kurio galbūt nemėgsti, kuris yra kitoks, bet tu jį toleruoji – priimi tokį, koks jis yra. Žodis „tolerancija“ ir yra pakantumas kitam, kitokiam, gebėjimas gerbti kitą asmenį, kurio įsitikinimai ar nuomonė yra kitokia. Visuomenėje gyvena skirtingi žmonės, todėl labai svarbu gebėti toleruoti kitą ir sugyventi. Gėlė gali būti simbolis, sujungiantis skirtingus žmones.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vijolė Montrimienė