Archive for balandžio, 2019
Respublikiniame konkurse – treti!
Šių metų balandžio 12-13 dienomis Švenčionių progimnazijos 6c klasės mokinių grupė (Ieva Povilėnaitė, Akvilė Sinkevičiūtė, Aistė Miloševičiūtė, Brigita Miloševičiūtė, Justina Simonaitė, Danas Baubinas, Dominykas Kerulis) su lietuvių kalbos mokytoja, klasės auklėtoja Andrijana Slabodaite-Stefanskaja sėkmingai atstovavo progimnazijai, dalyvaudami Lietuvos mokinių meninio skaitymo konkurse Anykščiuose. Į gimtąją kalbą atsigręžti kviečianti meninė kompozicija „Atrask savyje“ pelnė garbingą trečią vietą.
Pirmą konkurso dieną vyko visų skaitovų pasirodymai, taip pat ir meninės kompozicijos. Dalyvių buvo tiek daug, jog paskutinieji Jono Biliūno gimnazijos salę paliko tik 20 val. Visi pasirodymai, reikia pripažinti, buvo tikrai aukšto lygio, todėl juos stebėti toli gražu nebuvo nuobodu. „Kiekvienas dalyvis, kiekviena kompozicija buvo išskirtiniai, kitokie nei mes pratę matyti bei girdėti“, – svarstė Justina Simonaitė, kompozicijos narė.
Kitą dieną konkurso komisija paskelbė rezultatus bei kriterijus, kuriais vadovavosi. Vertindama skaitovų pasirodymus ji nesirėmė vien sausais kriterijais, o ieškojo originalumo, gero skonio ir talento kibirkšties. Be to, būdami skirtingų meno sričių atstovai, vertintojai nesunkiai įžvelgė vieno ar kito dalyvio gabumus ir gausiai žėrė vertingų patarimų dėl kūrybinės raiškos ir netgi dėl profesinio kelio.
Meninio skaitymo konkurso dalyviai, be abejo, neliko be pramogų. Mokiniai ėjo pasižvalgyti po nuostabų Anykščių miestą. Akvilė Sinkevičiūtė pasidalino savo įspūdžiais: „Labiausiai patiko saulėtas senamiestis: dailiai grįstos gatvelės, graži bažnyčia, milžiniška biblioteka, prie kurios durų iš svetur atvykę žmonės gali palikti pasisveikinimą savo gimtąja kalba “.
Savo mokykloje vaikai buvo pasitikti su šypsena ir gražiais žodžiais. Progimnazijos direktorius Jurij Semaško širdingai pasveikino į mokyklą sugrįžusius konkurso dalyvius, kiekvienam iš jų paspaudė ranką bei palinkėjo didžių ateities pergalių. Kompozicijos dalyviai liko labai patenkinti tokiu aukštu įvertinimu ir vis nenustoja tikinę, jog kitais metais parveš pirmos vietos diplomą.
Augustė Ivanova, 6c klasė
Nuostabus jausmas – dirbti ir ginti savo Tėvynę nuo priešų…
Balandžio 18 dieną progimnazijoje lankėsi Ignalinos regioninio karo prievolės ir komplektavimo poskyrio viršininkas št. srž. Egidijus Varna. Jis 7–8 klasių mokiniams papasakojo apie Lietuvos kariuomenės struktūrą. Mokiniai susipažino su įvairiais tarnybos būdais: nuolatine privalomąja pradine karo tarnyba, profesine karo tarnyba, kario savanorio tarnyba, jaunesniųjų karininkų vadų mokymais. Susitikimo metu mokiniai sužinojo apie karininko profesiją, studijas bei įsidarbinimo galimybes, gavo informacijos ir apie karius savanorius, jų veiklą bei galimybes jais tapti. Svečias mokiniams uždavė ir klausimų, o gerai atsakiusiems – įteikė prizus.
Jis ragino būti pilietiškiems ir, baigus mokyklą, atlikti pareigą Tėvynei. Kalbėjo, jog, atlikdamas karinę tarnybą, užtikrini savo šalies, jos žmonių ir savo šeimos saugumą. Kariuomenėje supranti, koks svarbus yra komandinis darbas ir galimybė pasitikėti vienas kitu.
Irena Stuglienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui
Atgimimu alsuojantis pavasaris žadina gyvybę iš miego:
ji pražysta saulės spinduliais ir pakvimpa medžių pumpurais…
Pasitikdami gražiausią pavasario šventę, š. m. balandžio 17 d. Švenčionių r. Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centre Švenčionių progimnazijos ekologinis klubas ,,Žuvėdra“ dalyvavo šv. Velykoms skirtame edukaciniame renginyje. Renginio tikslas – sužinoti ir išmėginti tradicinius, ekologiškus margučių marginimo vašku bei vaškinių žvakių liejimo būdus. Mokiniai pasidalinę į grupes dalyvavo edukacinėse programose: ,,Senųjų Aukštaitijos amatų paslaptys. Žvakių liejimas formose“ bei ,,Tautinis paveldas. Margučių marginimas vašku“.
Edukacinių užsiėmimų metu mokiniai sužinojo, kad žvakėms lieti naudojamas natūralus bičių vaškas. Be to, jie mokėsi lieti įvairių formų suvenyrines žvakutes. Edukacinės programos ,,Tautinis paveldas. Margučių marginimas vašku“ metu mokiniai susipažino su senuoju margučių marginimo vašku amatu, tradicijomis, technika ir raštais. Mokėsi vašku marginti kiaušinius.
Vaikai ne tik išmoko Senųjų Aukštaitijos amatų paslapčių, bet ir patyrė tikrą kūrybinį džiaugsmą bei gavo unikalias dovanas – savo rankomis nulietą vaško žvakę ir margučius. Mokiniai suprato, kad kūrybinės idėjos ir jų realizavimas yra itin svarbūs veiksniai, lemiantys profesinę sėkmę. Už šią galimybę dėkojame ne tik Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centrui, bet ir progimnazijos administracijai bei VĮ Švenčionėlių miškų urėdijai.
Oksana Gončarova, ekologinio klubo ,,Žuvėdra“ vadovė.
Kelyje profesijos link
Profesijos pasirinkimas – vienas iš svarbiausių žmogaus pasirinkimų. Tai darbas, kuriam reikia skirti labai daug savo laiko ir jėgų. Mūsų progimnazijoje didelis dėmesys skiriamas ugdymui karjerai, kuomet mokiniai įgyja ne tik žinių ir įgūdžių, bet ir suvokimą, kad kiekvienas esame atsakingi už savo gyvenimą. Džiugina tai, kad į šiandienos mokyklą atvyksta įvairūs lektoriai, savo srities žinovai, kurių patirtis ir patarimai sustiprina mokinių motyvaciją jau mokykloje siekti savo tikslo.
Balandžio 10 d. progimnazijoje mokymus mokiniams ir mokytojams vedė žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas. Po dvi akademines valandas tema „Kokios kompetencijos reikalingos norint sėkmingai pasirinkti karjerą“ buvo skirta 7–8 klasių mokiniams ir dvi akademines valandas tema „Mokytojų vaidmuo mokiniams renkantis profesiją“ lektorius bendravo su mokytojais. Pasak G. Srafino, tik 5-15 proc. jaunuolių profesiją pasirenka brandžiai ir atsakingai. Tam įtakos turi nežinojimas iš ko galima rinktis, susiformavę klaidingi ir ydingi vaizdiniai apie profesijas, dauguma patiki aukštųjų mokyklų pateikta informacija, kuri dažnai tėra reklama, pasikliauja draugų ar pažįstamų rekomendacijomis, tėvų patarimais. Mokiniai turėtų daugiau laiko skirti paieškoms, atkreipti dėmesį, kiek norimą specialybę mokosi, kiek yra laisvų darbo vietų, nepatingėti ir užsukti į pasirinktas mokyklas, pavartyti internetinių svetainių puslapius. Yra nemažai objektyvių informacijos šaltinių, kurie galėtų pagelbėti jaunam žmogui renkantis profesiją. Pranešėjas kvietė mokinius vieną valandą per savaitę skirti savarankiškam ugdymui karjerai – nuvažiuoti į universitetą, kolegiją, profesinę mokyklą, pašešėliauti. Ypač G. Sarafinas mokinius ragino savanoriauti, o vasarą ir padirbėti. Pasak jo, be pastangų nieko nepasieksi. O juk ar žmogus realizuos savo svajones, priklauso nuo darbštumo.
Kalbėdamas su mokytojais lektorius sakė, jog jei norime, kad ugdymas karjerai būtų profesionalus ir rezultatyvus, į jį reikia įtraukti ne tik mokinius, bet ir tėvus. Juos taip pat reikia šviesti. Tačiau, anot G. Sarafino, čia jau reikia pačių tėvų noro. O kai noro yra, viskas tampa įmanoma: tėvai su savo vaikais gali atvažiuoti ir į aukštąsias mokyklas, ir į profesines mokyklas, ir į studijų parodas, gali padėti vaikams per atostogas įsidarbinti. Po tokių patirčių ir tėvai žinos, ką patarti, ir vaikai profesiją rinksis brandžiau.
Susitikimas su gerbiamu G. Sarafinu buvo labai įdomus ir naudingas. Jo suteikta informacija ir patarimai bus labai didelis paskatinimas mokiniams mokytis ir mąstyti apie ateitį.
Irena Stuglienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui
Projektas „Dirbsiu saugiai“ ir mūsų progimnazijoje
Valstybinė darbo inspekcija, pirmą kartą organizuodama projektą „Dirbsiu saugiai“, balandžio 5 dieną atvyko į mūsų progimnaziją ir 6 klasių mokiniams pravedė pamoką apie saugą ir sveikatą. Kodėl atvyko balandį? Balandį Lietuvoje oficialiai yra minima Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena. VDI Vilniaus skyriaus vyr. darbo inspektorė Diana Juodkaitė-Garkavė suprantamai ir vaizdžiai supažindino mokinius su saugaus darbo pagrindais, su dažniausiai kylančiais pavojais darbe bei aplinkoje ir būdais, kaip galima išvengti nelaimių. UAB„ISS Lietuva“ darbuotojų saugos ir sveikatos koordinatorė Greta Račkauskaitė papasakojo, kokie pavojai darbuotoją gali užklupti įmonėje bei kokiais būdais jie apsisaugo nuo kylančių rizikų. Taip pat pademonstravo įmonėje naudojamos darbuotojų asmenines apsaugos priemones ir priminė apie ženklų reikšmę ant įvairių priemonių ir etikečių. Pamokėlės metu organizavo klausimų – atsakymų viktoriną, kurioje mokiniai aktyviai dalyvavo ir gavo dovanėlių.
Tokiuose projektuose kaip šis mokiniai noriai, aktyviai dalyvauja ir domisi pateikta informacija. Dėkojame organizatoriams, pasirinkusiems mūsų progimnaziją. Šiuo metu ruošiamės dalyvauti konkurse „Dirbsiu saugiai“, kurio metu vyks atranka į „Saugiausia klasė 2019“ – „O kodėl gi ne mes?”. Drąsiai išbandysime savo jėgas ir prisidėsime prie darbuotojų saugos ir sveikatos kultūros puoselėjimo Lietuvoje.
Lilija Rutkovskaja, biologijos mokytoja
Išvyka į Vyriausybės kanceliariją
Balandžio 3 d. 7–8 kl. progimnazijos atstovai su mokytojomis Ramune Skripskaite Li ir Ona Jakubianec lankėsi Vyriausybės kanceliarijoje. Atvykus į Vyriausybę, mūsų laukė pirmas iššūkis – patikra prie apsaugos posto. Ją praėjus, pasitiko ekskursijos vadovas Jonas Dvilinskas. Ekskursiją pradėjome nuo pažinties su Vyriausybės rūmų patalpomis, išgirdome pasakojimus, kas vyksta įvairiose salėse (jų yra net aštuonios). Posėdžių salėje ,,pasimatavome“ ministrų ir Ministro Pirmininko kėdes, renginių salėje mėgavomės mūsų progimnazistės Justės Semėnaitės grojama melodija. Visai netikėtai dalyvavome Japonijos ambasados darbuotojo fotografijų galerijos pristatyme, kuris vyko anglų kalba.
Antroji ekskursijos dalis – pokalbis su Ministro Pirmininko patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais. Laikas prabėgo labai greitai, nes turėjome patarėjai mums rūpimų klausimų, deja, visų išgvildenti nespėjome.
Trečioji dalis buvo pati įdomiausia ir net užgniaužianti kvapą, nes tiesiogiai dalyvavome Vyriausybės posėdyje, kuriame buvo pristatyti vykdomų 6 struktūrinių reformų atlikti darbai ir pirmieji rezultatai. Turėjome galimybę ne tik stebėti posėdį, bet ir būti išgirsti. Mūsų progimnazija buvo pristatyta ministrams, mes galėjome užduoti klausimus pačiam Ministrui Pirmininkui ir ministrams. Progos, žinoma, negalėjome praleisti, nors šnekėti prieš tokius svarbius valdžios vyrus buvo tikrai nelengva, bet ši patirtis, ko gero, paliks neišdildomą įspūdį visam gyvenimui.
Džiugu, kad namo grįžome ne tik pasisėmę žinių, bet ir su dovanomis. Įsibėgėjant pavasariui kiekvienas gavome gėlių sėklų originalioje, ekologiškoje pakuotėje – voko formos. Mokytojų iššūkį – po mėnesio surengti sudaigintų gėlių parodą – priėmėme.
Akvilė Balinskytė, 7b kl., Justė Semėnaitė, 8b kl.
Kovas – paukščių mėnuo
Žemės dienai paminėti progimnazijoje kasmet vyksta akcija „Inkilai“ . Jau tapo tradicija savo parką „Svajonė“ papildyti naujais inkilais, todėl akcijai ir inkilų kabinimo dienai pasiruošėm iš anksto. Žodis „inkilas“ visuomenėje dažniausiai asocijuojasi su standartine keturkampe lentine dėžute, turinčia dugną, stogelį ir landą paukščiams įlįsti. Tačiau šis žodis apima kur kas platesnę sąvoką – tai reiškia bet kurį dirbtinai sukurtą įrenginį, kurio tikslas yra sudaryti sąlygas paukščiams apsigyventi sukurtame lizde.
Akcijoje dalyvavo visų klasių mokiniai ir kartu su tėveliais pagamino inkilus įvairiems paukšteliams. Juos įkėlėme parko liepų alėjoje. Dabar nekantriai laukiam parskrendančių paukščių. Visi akcijos dalyviai už rūpestį paukšteliais ir puikius jų „namus“ buvo apdovanoti padėkomis.
Dėkojame mokiniams, jų tėveliams už pagamintus inkilus. Ši akcija – gražus pavyzdys, kai meilė gamtai suburia visą bendruomenę. Žemė – visų namai, pažinkime, mylėkime ir tausokime ją.
Rūta Vilkuotytė, 7A klasė