Gyvenimo kelio pasirinkimas – dažnam jaunuoliui iššūkius kelianti užduotis. Daugiausia klausimų kyla tada, kai baigus mokyklą reikia pradėti galvoti apie ateitį, apie profesijos pasirinkimą ir kurį laiką mistiškai skambantį karjeros planavimo kelią. Visos mintys ir apmąstymai veda prie kelių pagrindinių klausimų: „kas aš esu?“, „kokios ateities aš noriu?“. Nesuklysime sakydami, kad kiekvienas teisingas pasirinkimas prasideda nuo savęs pažinimo ir pasitikėjimo savimi. Taip yra ir renkantis profesiją: mokėjimas suvokti savo stipriąsias savybes, sąmoningumas, realistinis aplinkos suvokimas ir sugebėjimas formuluoti tikslus bei rasti efektyviausius jų įgyvendinimo būdus yra esminiai teisingo ir sėkmingą ateitį žadančio karjeros planavimo principai.
2018 metais 6–8 klasių mokiniams pasiūlėme ,,Karjeros pamoką kitaip“. Tai pamokos Švenčionių užkardoje, Švenčionių darbo biržoje, edukaciniai užsiėmimai Thermo Fisher Scentific Baltics įmonėje Vilniuje, Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centre. Karjeros pamokas vainikavo artimas bendravimas su aktoriumi Mantu Cegelskiu ir sportininku, dabar verslininku ir knygų autoriumi Vėju Vietrinu.
Edukacinio užsiėmimo metu Thermo Fisher Scentific Baltics įmonėje, mokiniai buvo supažindinti su naujausiais biotechnologijų pasiekimais. Mokiniams buvo parodytos mokslinių tyrimų ir gamybos laboratorijos. Jie turėjo galimybę pamatyti, kaip kuriami produktai, kurie plačiai naudojami tiriant genų sandarą, raišką ir įvairovę, kuriant naujus įgimtų, paveldimų ir užkrečiamųjų ligų diagnostikos metodus. Išvykos metu mokiniai sužinojo, jog Thermo Fisher Scientific Baltics gamina ir pasaulio rinkose platina daugiau nei 760 produktų gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai. Vilniuje kuriamos produkcijos yra eksportuojama į 70 pasaulio šalių. Lietuvoje šiuos produktus naudoja šalies universitetai, mokslo institutai, medicinos ir diagnostikos įstaigos, veterinarijos, maisto tyrimų centrai ir institutai, biotechnologijos kompanijos. Įmonė bendradarbiauja su šalies aukštojo mokslo įstaigomis, jos darbuotojai dalyvauja mokymo programų sudarymo procese, skaito paskaitas, vadovauja studentų baigiamiesiems darbams, disertacijų rengimui.
Progimnazijos mokiniai dalyvavo ,,Karjeros dienoje‘ ir pamokose Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centre. Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centras – daugiafunkcinis profesinio mokymo centras, kurio misija rengti aukštos profesinės kvalifikacijos ir kompetencijos darbuotojus, tenkinančius Lietuvos Respublikos ūkio reikmes. Strateginis centro tikslas – teikti profesinį, pagrindinį ir vidurinį išsilavinimą, tenkinti besimokančiojo lūkesčius ir sudaryti sąlygas mokytis toliau bei siekti naujų kompetencijų ir kvalifikacijų. Šiuo metu centre teikiamos pramonės įmonių prekybos konsultanto, apskaitininko – kasininko, bankinių operacijų tvarkytojo, sekretoriaus, kompiuterinės įrangos derintojo, automatinių sistemų eksploatavimo mechatroniko, automobilių remontininko, siuvėjo, virėjo, padavėjo ir barmeno, apdailininko (statybininko) pirminio profesinio mokymo programos. Teikiamos elektroninės leidybos maketuotojo, kompiuterinio projektavimo operatoriaus, viešbučio darbuotojo programos. Įkūrus energetikos sektorinį praktinio mokymo centrą bus galima įgyti elektros įrenginių elektromechaniko, suvirintojo profesijas.
Tokios netradicinės pamokos didina mokinių pasitikėjimą savimi, skatina naudotis sukaupta patirtimi, motyvuoja išsiugdyti gebėjimus, svarbius profesinei karjerai. Tyrimais įrodyta, kad karjeros ugdymo paslaugos prisideda prie asmens mokymosi ir darbo motyvacijos kūrimo, geresnių mokymosi rezultatų, sėkmingo perėjimo iš vieno mokymosi lygmens į kitą bei padeda prisitaikyti nuolat besikeičiančioje darbo rinkoje. Švenčionių progimnazijos karjeros planavimo grupės tikslas – padėti mokiniams atrasti savo gyvenimo vietą, išsiugdyti pasitikėjimą savimi ir teisingai pasirinkti karjeros kelią. Ar rastume tokį, kuris nenorėtų jaustis socialiai saugus, finansiškai apsirūpinęs, aplinkinių gerbiamas bei dirbantis savo svajonių darbą?
Ugdymo karjerai vyr. mokytoja Liudmila Semaško