Progimnazijos bendruomenės diena

Švenčionių progimnazijos bendruomenę – mokinius, tėvus, pedagogus, socialinius partnerius – vienija bendros vertybinės nuostatos ir apibrėžti ugdymo tikslai, kurių siekiama ne tik per mokomąją veiklą, bet ir per bendrus renginius, išvykas ir kitas įvairaus pobūdžio veiklas, per bendrą visų mokyklos bendruomenės narių gyvenimą. Viena iš tokių veiklų, padedanti mokiniams atrasti mokymosi prasmę ir džiaugsmą, kurianti atvirą, besimokančią ir žiniomis bei patirtimi besidalijančią bendruomenę, yra Progimnazijos bendruomenės diena, kuri, beje, jau ketvirta,  šiais metais vyko lapkričio 28 dieną.

Organizuojant šią dieną, o ypač planuojant netradicines veiklas, savo idėjomis ir realiais darbais aktyviai prisidėjo mokiniai ir jų tėveliai. Mokytojai šiuo atveju buvo tik patarėjai ir pagalbininkai. Nusprendus, jog kasdienes tvarkaraščio pamokas pakeis kūrybinis rašymas, protmūšiai, klasės bendruomenės kūrybinis darbas ir sporto varžybos, užvirė pasiruošimo darbai: kuriamos rašinio temos, galvojami protmūšio klausimai, formuojamos komandos, kurias sudarė mokiniai, tėvai ir Švenčionių profesinio rengimo centro moksleiviai.

Ir štai lapkričio 28-oji – mūsų progimnazijos bendruomenės diena. Iš pat ankstyvo ryto vieni smagiai šnekučiuodamiesi, juokaudami, kiti labai rimti, susikaupę skubėjo į klases, sporto ar aktų salę, nes kiekviena veikla buvo organizuota klasių koncentrams. Išties didelis būrys ne tik išmintingų, gudrių, bet ir azartiškų mokinių, žinoma, ir tėvelių bei mokytojų rinkosi į aktų salę – į protų mūšius. Visų protmūšių metu vyko tikros kovos, nes visos komandos buvo nusiteikusios pergalingai, nepaisant to, jog  klausimai bei užduotys reikalavo ne tik žinių, bet ir sumanumo bei loginio mąstymo. Pro akis nieko nepraleido objektyvi ir nešališka vertinimo komisija, kurios nariais buvo ir Švenčionių profesinio rengimo centro bei VĮ Švenčionėlių miškų urėdijos atstovės. Nenuobodžiavo ir komandų palaikyti susirinkę sirgaliai – jie taip pat atsakinėjo į klausimus, o už teisingus atsakymus gavo prizus. Smagu, jog mokiniams patinka įvairūs linksmi, komandiniai, o ypač intelektualūs žaidimai. Dažnai jie tai priima tiesiog kaip žaidimą, o iš tiesų mokosi įvairių dalykų, tuo pačiu – tai yra ir tarpusavio pagalba, sutarimas bei bendras mokymasis. O kai komandoje be klasės draugų dar yra tėveliai, ryžtas ir atsakomybės jausmas tik stiprėja.

Progimnazijos bendruomenės dieną teko į rankas paimti ir rašiklius ir pasidalinti mintimis  apie savo karjeros vizijas. Nors rašinių temos iš anksto buvo nežinomos, tačiau minčių netrūko nė vienam rašančiajam. Visi turėjo planų, svajonių, ateities vizijų, kurios, kaip rašė rašinių autoriai, tikintys, jog taps realybe.

Tądien ūžė ir sporto salė. Kiekvieną pamoką netilo teisėjų švilpukai ir sirgalių šūksniai, nes  aikštelėje rungėsi stipriausios klasių komandos. Nors dominavo gera nuotaika ir šypsenos, tačiau estafečių metu vyko atkakli kova, nes visos komandos buvo nepaprastai ryžtingos, atkaklios ir greitos, o aistringi sirgaliai labai emocingai palaikė savo komandos narius, skandavo šūkius, mojavo plakatais. Na, o kai toks palaikymas ir vėlgi – komandoje savo jėgų negaili tėtis ar mama – tai noras nugalėti tampa dar didesnis. Nepaisant to, jog kaip ir visose varžybose buvo išaiškinti nugalėtojai, tikrąja varžybų laimėtoja galima buvo skelbti puikią nuotaiką.

Renginio pabaigoje į aktų salę susirinkusius mokinius ir mokytojus pasveikino mokyklos direktorius Jurij Semaško, linkėdamas būti geranoriškiems, draugiškiems, atidiems vienas kitam, gerbiantiems šalia esantįjį. Direktorius pasidžiaugė jau tradicine tapusia švente, pastebėjo, kad progimnazijos bendruomenė ne tik mokiniai, mokytojai ir tėveliai, bet ir visi mokyklos darbuotojai, kurie šventės metu dirbo savo kasdienį ir labai reikalingą darbą, taip pat, žinoma, džiugina bendruomenės dalimi tapę ir socialiniai partneriai. Bendrystės jausmą stiprino ir daug gerų emocijų  teikė veikla, kurios metu kiekviena klasės bendruomenė pristatė savo kūrybinį darbą, atliktą per ketvirtą Bendruomenės dienos pamoką. Buvo įdomu stebėti ir klausytis, nes visi darbai labai skirtingi, tačiau nepaprastai meniški, o pristatymai – išradingi. Vėliau buvo aptarta veikla, pasidžiaugta turininga ir kūrybinga diena, po jos – įteikti Bendruomenės dienai sukurti ir pagaminti simboliniai suvenyrai ir apdovanojimai protmūšių, sporto varžybų nugalėtojams, už kūrybinius darbus skirtos nominacijos, padėkos aktyviausiems, laiko, idėjų, žinių ir jėgų negailėjusiems tėveliams, socialiniams partneriams. Išsakytos visos bendruomenės dienos metu susikaupusios mintys, kurias labai suprantamai ir aiškiai išreiškė į bendruomenę kreipęsi aštuntokai Indrė ir Rokas. ,,Mes – bendruomenė, – teigė jie, – kurioje vyrauja geranoriškumas, pagarba vienas kitam, noras veikti.  Mes tikime vienas kitu, laukiame vienas kito, gerbiame vienas kitą, visi jaučiamės reikalingi ir visi siekiame bendrų tikslų.“

Pojūtis, kad aš – tai mes, lydėjo Švenčionių progimnazijos bendruomenę visos šventės metu. Kiekvienas jos narys savo buvimu drauge liudijo, kad progimnazija, organizuodama savo gyvenimą, yra susikūrusi savo vertybių sistemą, kuri sudaro palankias sąlygas bendradarbiavimui, kūrybingumui, planų ir veiksmų suderinamumui bei vientisumui, ir nuolatiniam atsinaujinimui.

2024 m. gegužės mėn.