Švenčionių progimnazija praėjusį penktadienį, kovo 18 dieną, dūzgė lyg bičių avilys. Čia vyko tradicinis nepamokinės veiklos renginys ,,Karjeros diena“. Pasak dienos iniciatorės, ugdymo karjerai mokytojos Liudmilos Semaško, renginio tikslas – suteikti mokiniams žinių, sudaryti galimybę suprasti save, savo norus, poreikius ir galimybes bei jų ryšį su karjera. Progimnazijos karjeros ugdymo koordinacinė grupė, administracija, mokytojai, klasių auklėtojai stengėsi, kad mokiniai kuo daugiau sužinotų apie įvairias profesijas, stiprintų mokymosi motyvaciją bei ugdytųsi asmenines, bendravimo, pažintines ir socialines kompetencijas.
Ši diena buvo labai turininga ir pilna įvairios veiklos. O prasidėjo ji tikrai neįprastai – verslumo muge, kurioje galima buvo įsigyti įvairių įvairiausių mokinių ir jų tėvelių darbelių bei pasisemti nuostabiausių idėjų. Visi mugės dalyviai turėjo puikią galimybę įsigyti išskirtinių darbų, saldumynų. Kol vieni derėjosi dėl kainos, kiti sėmėsi naujų idėjų, domėjosi darbų technikomis, mokėsi pagaminti vieną ar kitą darbelį, nes daugelį viliojo šių metų mugės naujiena – dirbtuvėlės. Jose galima buvo nusipinti juostą, išmokti dekupažo subtilybių ar simegrafijos technikos, susirišti verbą, prisidėti prie čia pat gimstančio meno kūrinio. Džiugu, jog šiais metais prie mūsų iniciatyvos prisidėjo Švenčionių profesinio rengimo centro mokiniai ir jų profesijos mokytojai. Jie pristatė automechaniko, maisto technologo profesijas, pademonstravo praktinius gebėjimus, negailėjo naudingų patarimų ir netgi mokė smulkiojo verslo organizavimo paslapčių. Akivaizdu, jog mugė buvo puiki verslumo pamoka ir įrodymas, kad mūsų mokiniai geba savo idėjas paversti veiksmais. Tai buvo veikla, kuri ugdė vaizduotę, kūrybinį mąstymą, atsakingumą, ryžtingumą, darbštumą, veiklumą, saviraišką, savimotyvaciją ir netgi vadybos bei ekonomikos įgūdžius.
Smagiai pradėję netradicinę dieną mugėje, visi skubėjo į kabinetus, virtusius amatų mokymo centrais, dailės bei šokio studijomis, reklamos agentūra ir netgi grožio salonu. Ten vyko pamokos – praktinės veiklos „Kuriame kartu“. Iš anksto apmąstę užsiėmimų tikslus ir uždavinius, atsižvelgdami į klasės lūkesčius, poreikius ir pageidavimus, mokiniai kartu su klasės auklėtojais, ugdymo karjerai koordinacinės grupės nariais tądien į pamokas pasikvietė „naujus mokytojus“ – tėvelius, močiutes, įmonių, įstaigų, organizacijų darbuotojus. Įdomias netradicines pamokas vedė „TEO LT“ darbuotojai A. Nakutis ir R. Kurpis, Nalšios muziejaus direktorė A. Šiekštelienė, aktyviai patirtimi dalijosi mokinių tėvai – Juliaus Siniaus meno mokyklos direktorius R. Gaidys, „Lelijos“ savininkė O. Oleškevičienė, kusudamų meistrė L. Urbonienė, kirpėja Č. Polučanskienė, Diskų bei Rolskių šeimos ir kt. Kartu kurdami rankdarbius, verslo planus, mokydamiesi šokti ir atlikdami dar daug kitų darbų aptarė gebėjimą derinti darbą, laisvalaikį, gyvenimą šeimoje ir jausti pasitenkinimą savo gyvenimo kelio pasirinkimu. Kalbėtasi apie tai, kaip svarbu pasinaudoti kiekviena pasiūlyta galimybe pažinti save, išmokti sistemingai kaupti žinias, lavinti gebėjimus, vėliau padėsiančius rinktis studijų kryptį, profesinę veiklą, bei planuoti savo vietą darbo rinkoje.
Taigi veiklų buvo tiek, jog apsilankyti kiekvienoje klasėje, ko gero, buvo neįmanoma. Tačiau dėl to nusiminti neteko, nes visą pamokose sukauptą patirtį mokiniai pristatė visiems Karjeros dienos dalyviams. Aktų salėje viena klasė po kitos pasakojo, demonstravo, netgi mokė viso to, ko patys jau buvo išmokę. Žvelgiant į spindinčias mokinių akis, stebint juos, nenustygstančius vietoje, nekantraujančius pasidalinti patirtimi, negalėjai nesidžiaugti, kiek išmonės, pastangų ir širdies šilumos įdėta į praktinių pamokėlių veiklą.
Daug Karjeros dienos dalyvių dėmesio sulaukė mokinių profesinio veiklinimo darbų aprašų paroda „Karjeros sprendimai“. Parodoje buvo pristatyta profesinio veiklinimo patirtis 17 – oje skirtingų įmonių, įstaigų ir organizacijų. Tiek patys mokiniai, tiek mokytojai ir svečiai vartė kiekvienos klasės sukurtą „knygą“ ir gėrėjosi savo ir kitų darbais, puikiai įgyvendinta idėja pažinti kuo daugiau ir įvairesnių profesijų, socialine praktika bei galimybe patiems daugiau sužinoti apie įmones, o ypač savo rajono.
Tai, kad progimnazijoje svarbi visapusiško ugdymo(-si) kokybė, patvirtino svečių nuostabą bei susižavėjimą kėlusi veikla edukacinėje laboratorijoje. Tai, kas mokiniams po truputį tampa įprasta – robotai, 3D projektorius, 3D spausdintuvas, „išmaniosios“ staklytės – Karjeros dienos svečiams buvo netikėta. Kai progimnazijos direktorius J. Semaško pasakojo apie įgyvendintus planus, ateities sumanymus, o mokiniai demonstravo savo gebėjimus valdyti išmaniąsias technologijas, Karjeros dienos svečiai negalėjo nesistebėti. „Negalim patikėti, – sakė jie, – kad progimnazijoje yra taikomos naujausios ir pažangiausios technologijos, be kurių neįsivaizduojamas šiandieninis pasaulis. Čia sudaromos visos įmanomos sąlygos, kad kiekvienas mokinys būtų ugdomas atsižvelgiant į jo asmeninius poreikius ir interesus, kad į mokyklą vaikas eitų su džiaugsmu, o joje jaustųsi saugus, mylimas, norėtų kurti ir tobulėti.“
Ne vienas šiuos žodžius dar kartą patvirtino Karjeros dienos aptarime. Visi – mokiniai, mokytojai, klasių auklėtojai, mokinių tėvai ir kiti renginio svečiai – teigė, jog tai buvo intensyvios ir labai turiningos veiklos diena, kupina įspūdžių ir potyrių. Galima didžiuotis puikiu komandiniu darbu: sutelktumu, talkinimu vieni kitiems, įsipareigojimu draugams ir progimnazijos bendruomenei. Apibendrinant Karjeros dienos įspūdžius malonu buvo girdėti mokinių nuomonę, jog ši prasmingų ir malonių patirčių diena įsimins ilgam.
Džiaugėsi ir pagyrimo bei padėkos žodžių negailėjo į renginį atvykę svečiai: rajono vicemeras K. Trapikas, administracijos direktorius A. Šarėjus, Švenčionių profesinio rengimo centro direktorė M. Gustienė – Vilniškė, seniūnė I. Sinienė, Švenčionių užkardos vadas A. Andriulionis, Švenčionėlių miškų urėdijos specialistė O. Gylienė. Visi jie kaip vienas teigė, jog dalyvavo labai įdomioje, turiningoje ir prasmingoje veikloje. Anot jų, jaunas žmogus, padedamas mokytojų ir, žinoma, šeimos, turi išmokti konstruktyviai žvelgti į ateitį. O jei į šią veiklą įtraukiama ir bendruomenė – tai fantastiška.“ Pasak svečių, turime drauge kurti mūsų bendrą ateitį. Maloniai nustebinti buvo ir mokinių tėvai, pasiryžę atsiliepti į kiekvieną kvietimą ir patys būti dar aktyvesni bei iniciatyvesni.
Nuoširdžiai dėkojame viso profesinio veiklinimo metu aplankytų įstaigų ir įmonių administracijų atstovams už suteiktą galimybę apsilankyti įstaigose, visų Karjeros dienos dalyvių nuoširdų bendravimą ir bendradarbiavimą. Tikimės, kad galbūt gauta patirtis leis mokiniams apsispręsti, gal jau visai rimtai imti planuoti savo ateitį, mokslus ir karjerą. Tačiau neabejojame, kad mokyti vaikus šiltai ir nuoširdžiai bendrauti, mokyti būti grupėje ir palaikyti draugiškus santykius, kurti saugią aplinką pramogaujant ir vykdant bendrą veiklą mums pavyko.
Irena Stuglienė, Švenčionių progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui