Archive for lapkričio 6th, 2013
Spalio 29 d. mokykloje viešėjo Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis. Viešnagės metu LR švietimo ir mokslo ministrą lydėjo rajono meras Vytautas Vigelis, seimo narys Petras Čimbaras, švietimo skyriaus vedėjas Kęstutis Kapačinskas. Svečius sutikęs mokyklos direktorius Jurij Semaško pasidalino mokykline kasdienybe papasakodamas apie ugdymą mokykloje, rūpimus klausimus. Ministras susipažino su mokyklos bendruomene, bendraudamas su mokytojais aiškinosi, kuo gali būti naudinga Švietimo ministerija mokykloms, apžiūrėjo neseniai renovuotą sporto salę, muziejų, informacinių technologijų kabinetą ir kitas patalpas. Ypatingas dėmesys buvo skirtas aptariant investicijas mokyklos patalpų remontui.
Kadangi viešnagės metu ministras ragino nesikoncentruoti ties negerovėmis ir mąstyti pozityviai, nes, pasak svečio, kaip mąstome, taip ir gyvename, mes nekantriai laukiame teigiamo ministro sprendimo dėl finansų skyrimo vidaus aplinkai kurti.
Ekologinio klubo ,,Žuvėdra‘‘ nariai (vadovės: Liudmila Semaško, Oksana Gončarova) domėjosi paukščių gyvenimu ir jų įvairove. Ketvirtadienį, spalio 24d. pažintinė pamoka – ekskursija vyko Švenčionių ,,Nalšios’‘ muziejuje. Mus labai sudomino nauja ekspozicija ,,Gamta‘‘.
Švenčionėlių miškų urėdijos ryšių su visuomene specialistė Onutė Gylienė organizavo susitikimą su ornitologu B. Šablevičiumi. Bronius Šablevičius yra Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko Gamtos skyriaus vyriausiasis specialistas.
Jis taip pat yra Lietuvos ornitologų draugijos, Lietuvos entomologų draugijos, Lietuvos biologinės įvairovės draugijos narys. Sužinojome daug įdomios ir naujos informacijos apie paukščius, mus sužavėjo pasakojimai, pastebėjimai, kaip pažinti paukščius. Uždavėme ne mažai klausimų ir sulaukėme išsamių atsakymų. Labai dėkojame Broniui Šablevičiui ir Onutei Gylienei.
Ekologinio klubo prezidentė Justina Vološinaitė.
Rugsėjo mėnesį per klasės valandėlę 5B klasės mokiniai pasakojo apie savo tėvelių profesijas, o spalio mėnesį mes lankėmės tėvelių darbovietėse. Mano tėvelis pakvietė mus į UAB ,,FORTUM ŠVENČIONIŲ ENERGIJA“. UAB ,,FORTUM ŠVENČIONIŲ ENERGIJA“ darbuotojas Dmitrij Nabolotnij ir mano tėvelis Juozas Paškevičius išsamiai papasakojo apie įmonę, kam ji reikalinga, kokia jos paskirtis mūsų mieste, kokių specialybių reikia, norint dirbti šioje įmonėje. Sužinojome, kaip apšildomas mūsų miestas, koks kuras naudojamas katilinėse, kaip jis patenka į katilą, kaip atrodo katilas ir kaip jis valdomas ,naudojant energiją ir kompiuterius.
Mes esame dėkingi įmonės darbuotojams , kurie mums pateikė daug naudingos ir reikalingos ateičiai informacijos.
Karolis Paškevičius, 5b klasės mokinys
Penktadienį, spalio 25 d., 5a ir 5b klasės važiavo į Vilnių. Ankstų rytą susitikome mokyklos kieme ir smagūs išvykome į kelionę. Draugiškai ir linksmai keliavome, kol pasiekėme mūsų didelę ir šurmuliuojančią sostinę Vilnių. Pirmiausia aplankėmė Lietuvos istorinį paveldą – Gedimino bokštą. Gedimino bokšto muziejuje mes apžiūrėjome šovinius, kardus ir kitus to meto ginklus, gėrėjomės šarvais ir netgi geležinio vilko, kurį susapnavo Gediminas, skulptūra.
Tada nuėjome į Bernardinų sodą, kuriame tvyrojo rudeniška nuotaika, džiugino gražus oras. Nors jau ruduo, bet Bernardinų sode dar žydėjo gėlės, tryško fontanai , stebino gražiai sutvarkyta Vilnios pakrantė. Čia praleidome visą valandą, juk buvo gausu pramogų vaikams: įvairiausių sūpynių, žaidimų aikštelių.
Pasivaikščioję, visi išalkome, tad nuėjome papietauti.
Vėliau nuėjome į Vilniaus Arkikatedrą. Mus pasitiko gidė, kuri turėjo mums papasakoti apie Vilniaus požemius.
Iš pradžių su gide aplankėme Gintaro muziejų- galeriją, kuriame buvo požemis su pačiais gražiausiais gintarais. Ten jų buvo visokių: ir mažų, ir didelių, spalvotų ir pilkų ir netgi su įvairiais vabzdžiais ir ropliais viduje. Kaip atsirado gintaras? Istorija yra tokia: kadaise tame požemyje buvo didelis medis, sulig Katedra, jis ten ir darbar yra, tik ne toks didelis. Nuo to medžio lašėdavo sakai, jie sustingdavo ir pasidarydavo gintaras. Būdavo, kad į sakus patekdavo įvairūs vabzdžiai ir driežai, kurie, nebėgalėdami ištrūkti, ten ir pasilikdavo. Dabar šie gintarai yra tame požemyje. Didžiausią įspūdį paliko stiklinės grindys, po kuriomis buvo imituotas jūros dugnas: krokodilai, vėžiai, vėžliai ir kiti ropliai.
Vėliau siauromis senamiesčio gatvelėmis nuėjome į Žydų kultūros informacinį centrą, kuriame taip pat buvo požemis, Antrojo pasaulinio karo metais tai buvo žydų geto teritorija, ten apžiūrėjome slėptuvę, kurioje karo metu slėpėsi penkiolika žydų tautybės žmonių. Mums parodė įvarių schemų, žemėlapių, su suplanuotais perėjimais į miestą, visas slėptuves. Visiems buvo be galo įdomu klausytis centro darbuotojos pasakojamų istorijų, mes ir patys daug ko klausinėjome.
Paskui ėjome į šv. Kryžiaus (Bonifratų) vienuolyną. Vienuolyno požemiuose buvo stebuklingas šaltinis, kuris, pasak vienuolės, gydo nervų ir akių ligas, ir kryžius, prie kurio vakare susirenka vienuolės ir meldžiasi. Kad visa tai apžiūrėtume,turėjome eiti po septynis: vieni žiūrėti kryžiaus, kiti atsigerti stebuklingojo šaltinio vandens. Vaikai teigė, kad šaltinio vanduo yra labai skanus ir saldus. Vienuolyne buvo labai įdomu, mes drąsiai uždavinėjome klausimus.
Iš vienuolyno patraukėme į Arkikatedros požemius. Vieniems buvo labai įdomu, o kitiems netgi baisu. Ten palaidoti bažnyčiai ir LDK nusipelnę žmonės. Požemiuose yra viena stebuklinga vieta: vienas žmogus turi prieiti prie kolonos ir ką nors pašnibždėti, o kitas žmogus, stovėdamas prie kitos, viską girdi, nors atstumas gana didelis.
Visa ekskursija buvo labai įdomi, linksma ir visi mes daug ką sužinojome.
Gabrielė Derenčiūtė ,5a klasės mokinė
Spalio 30 dieną mokyklos būrelio ,,Jaunieji muziejininkai‘‘ nariai su vadove Liudmila Semaško ir biologijos mokytoja – metodininke Oksana Gončarova apsilankė Lietuvos Jaunujų Gamtininkų centre Vilniuje. Atvykę į Gamtininkų centrą maloniai praleidome laiką, daug pamatėme, sužinojome, keliavome Gamtos taku. Maždaug 1,5 km. maršrutas apėmė įdomiausius objektus: jaukus parkas, zoologinė kolekcija, gyvūnų voljerai, šiltnamis, pastatas ,kuriame auginami smulkieji gyvūnai, mokomąjį sklypą. Įspūdingai atrodė parko seniausieji medžiai, didingai dunksnojo senasis ąžuolas, prie kurio turėjome galimybę sugalvoti norą. Dabar lauksime jų išsipildymo. Didelį įspūdį paliko gyvūnai voljeruose, pamaitinom lamą. Mokomajame pastate mums pristatė augalų ir gyvūnų kolekcijas. Bandėme susidraugauti su kalbančia papūga. Terariumai, akvariumai, pažintiniai stendai apie centro veiklą-viskas labai patiko.
Grįždami atgal, sustojome Pabradėje, nes čia duris atvėrė pirmoji Lietuvoje ir Baltijos šalyse vandenilio, kaip kuro ar kuro priedo, ekologiškų kuro priedų ir kuro sistemų, eksperimentinių tyrimų laboratorija. Naujoji laboratorija tirs naujos ekologiško kuro rūšies – vandenilio ir gamtinių dujų mišinio (hidrometano) panaudojimo transporto priemonėse galimybes.
Naujoji mokslo tyrimų laboratorija įkurta pasitelkus mokslo partnerius: Vilniaus Gedimino technikos universitetą bei Lietuvos energetikos institutą. „Šiandien daugelis pasaulio šalių ieško veiksmingų būdų kaip spartinti ekologiško kuro plėtrą, todėl tikimės, kad naujoji laboratorija reikšmingai prisidės kuriant praktinius, aplinką tausojančio kuro panaudojimo modelius“, – sakė Vidas Korsakas, „SG dujos Auto“ direktorius. Pamatėme ir elektromobilį, sužinojome, kaip jis veikia. Ekskursijos metu prireikė ir fizikos, chemijos, ekologijos žinių. ,,Jei naudotume tik vandenilį, pagamintą iš vandens (elektrolizės būdu), būtų brangu, todėl mes norime gaminti mišinį, kuris leistų sumažinti gamybos kaštus ir padidinti efektyvumą. Bandysime žiūrėti, kokiai mašinai koks mišinys geriausias“, – pasakoja VGTU Transporto inžinerijos katedros vedėjas dr. Saugirdas Pukalskas, kuris moksliniais išradimais susidomėjo būdamas dar mokiniu. Dėkojame už įdomią ekskursiją Almantui Kulbiui ir Saugirdui Pukalskui.
Būrelio ,,Jaunieji muziejininkai“ nariai