Archive for lapkričio 20th, 2018
Tolerancija – gebėjimas priimti kitų žmonių teisę turėti savo nuomonę, įsitikinimus ar veikimo laisvę
Šiemet, kaip ir kasmet, progimnazijoje buvo paminėta Tolerancijos diena.
Tarptautinė Tolerancijos diena yra minima daugelyje demokratinių valstybių nuo 1995 metų, kai UNESCO lapkričio 16-ąją paskelbė Tarptautine tolerancijos diena.
Lapkričio 12–16 d. buvo paskelbta Tolerancijos savaite, kurios metu vyko klasės valandėlės, pamokos ir neformaliojo švietimo užsiėmimai tolerancijos tema, progimnazijos bendruomenė dalyvavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti inicijuotoje pilietinėje iniciatyvoje „Tolerancijos RAKTAS“.
Įgyvendindamos šią iniciatyvą klasių bendruomenės iš įvairiausių medžiagų gamino raktus, kuriuos dekoravo piešiniais, aplikacijomis, sentencijomis. Nesvarbu, koks jis: medinis, popierinis, iš lego kaladėlių, metalinis ar muzikinis, svarbiausias tikslas –prasmingai praleistas laikas ir siekis, kad pagamintas raktas pasiektų kiekvieną širdį.
Pilietinės iniciatyvos idėja RAKTAS – puikiai tinka atrakinti žmonių mintims, širdžiai, jausmams ir įsileisti į savo minčių ir širdies labirintą šalia esantį kitokį žmogų ne tik savo išvaizda, bet ir kitokių pažiūrų, išpažįstantį kitą religiją. Nes žodis „tolerancija“ ir yra pakantumas kitam, kitokiam, gebėjimas gerbti kitą asmenį, kurio įsitikinimai ar nuomonė yra kitokia. Visuomenėje gyvena skirtingi žmonės, todėl labai svarbu gebėti toleruoti kitą ir sugyventi.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vijolė Montrimienė
Jaunimo idėjų konkurse triumfavo altruizmas: „Pasaulis juk nesisuka vien apie mus!!!”
Ketvirtoji Vilniaus regiono savivaldybė, kurioje vyko jaunimo „Veiksmo diena“ – Švenčionys. Šešios mokinių komandos, iš viso 74 mokiniai, iš Švenčionių rajono savivaldybės mokyklų susibūrė rajono savivaldybės tarybos posėdžių salėje. Jaunimo reikalų koordinatorė Inga Varnienė jiems surengė diskusiją su rajono savivaldybės tarybos nariais ir savivaldybės administracijos darbuotojais.
Jaunuoliai guviai uždavinėjo klausimus valdininkams: koks biudžetas bus skirtas jaunimui 2019 metais? Ar paremtumėte motyvacinius seminarus jaunimui? Ar galėtų savivaldybės tarybos nariai konsultuoti biudžeto skirstymo klausimais? Kokie planai, susiję su Adutiškio miestelio gyventojų gerove? Ar Švenčionių rajone vykdomi projektai, lavinantys protinius vaikų gebėjimus nuo darželinio amžiaus iki mokyklos baigimo? Taip pat mokiniai domėjosi, ar būtų galimybė laimėjusį projektą išplėsti respublikiniu mastu? Ar būtų galima autobusų tvarkaraštį suderinti su gyventojų poreikiais? Kokius leidimus reikia gauti iš savivaldybės, norint rengti jaunimo šventes? Kokie kriterijai yra svarbiausi išrenkant projektus, kuriems skiriamas finansavimas?
Praplėtę savo akiratį šiomis temomis, jaunuoliai išsiskirstė į skirtingas patalpas savivaldybėje ir kūrė projektus, kurie pagerintų jaunimo būvį jų gyvenamosiose vietose. Pavakary įvyko idėjų mūšis, kurį moderavo Švenčionių rajono savivaldybės meras Rimantas Klipčius.
Švenčionių r. Adutiškio pagrindinės mokyklos idėja „Atvira jaunimo erdvė – pramogų zona Adutiškyje” – apie kambarį mokykloje, kur rinktųsi jaunimas nuo 12 iki 25 metų. Ten veiktų stalo futbolas, oro ritulys ir kiti žaidimai, projektoriumi būtų rodomi filmai, geriama arbata, dainuojama karaokė. Erdvė veiktų sekmadieniais nuo 17 iki 23 val.
Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos idėja „Jaunieji protai”– Švenčionių miesto kultūros centre rajoninis protmūšis, kuriame susirungtų komandos nuo darželinukų iki gimnazijų mokinių. Projektas skatintų visų rajono miestelių susibūrimą ir bendrystę. Laimėjusios komandos pelnytų išvyką į stovyklą Kaltanėnuose arba išvyką į „Skyparką” Vilniuje. Jei projektas būtų sėkmingas, mokiniai svajoja, kad projektas taptų respublikiniu.
Švenčionių r. Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos mokiniai nusprendė pakeisti Švenčionėlių miesto parko vaizdą. Jaunimo vizijose – atnaujinti parko suoleliai ir stalai, įrengta lauko bibliotekėlė, supynės vaikams, nemokama Wi-fi zona. Į parko atnaujinimo atidarymo renginį būtų pakviesti visi rajono miesteliai.
Švenčionių progimnazija sugalvojo projektą „Padėk man”. Planas gimė iš svajonės, kad jaunimas nebijotų klysti, atrasti save, ugdytųsi patriotiškumą. Šiuo tikslu būtų rengiami motyvaciniai užsiėmimai jaunimui savęs pažinimo, baimių įveikimo, bendravimo temomis. Jauniems, besiformuojantiems žmonėms trūksta motyvacijos, pasitikėjimo savimi, todėl reikalingi pokalbiai su jau save atradusiais ir daug pasiekusiais žinomais žmonėmis, pvz., Svaru (G&G Sindikatas), Ieva Zasimauskaite, Jurgiu Didžiuliu, Giedriumi Savicku, Nagliu Bierancu (Naglimantu) ir kitais. Užsiėmimai vyktų šeštadieniais Švenčionių miesto kultūros centre ir miesto parke.
Švenčionių rajono Pabradės „Ryto“ gimnazija taip pat trokšta „Jaunimo erdvės” Pabradės miesto kultūros centre, kad galėtų pabendrauti tarpusavyje, rungtis stalo žaidimų turnyruose, tarpusavyje aiškintis mokslų temas.
Stipriausią idėją, kuri nurungė visų kitų mokyklų idėjas, pateikė Švenčionių r. Pabradės „Žeimenos“ gimnazija. Komanda pristatė šventės „Viltis“ idėją. Mokiniai nori pakviesti visus žmones į bendrystę su neįgaliaisiais, naikinti požiūrį, kad pastarieji yra „mažiau negu žmonės“. Renginyje dalyvautų Pabradės meno mokykla, kurios menininkai pieštų ant veidų, būtų išsirinktas ir bendrai žiūrimas filmas, vyktų loterija ir kitos pramogos, surinktos lėšos būtų paaukotos bendrijai „Viltis“, dirbančiai Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos srityje.
Ši Švenčionių r. Pabradės „Žeimenos“ gimnazijos mokinių idėja pelnė visų susirinkusių simpatijas ir nuskynė pergalę per du balsavimo turus. Laimėtojai savo idėjos vertę įvardino žodžiais: „Pasaulis juk nesisuka vien apie mus!!!”
Bendro Švenčionių rajono savivaldybės, Atviros Lietuvos fondo, OSFL projektų ir Pilietinių iniciatyvų centro Jaunimo pilietiškumo ugdymo projekto „Aš irgi sprendžiu!”, kurio tikslas – kurti projektus ir išsakyti idėjas, keičiančias miesto veidą, dėka jaunimo „Veiksmo dienos“ metu rajono savivaldybės meras Rimantas Klipčius, mero pavaduotoja Violeta Čepukova, administracijos direktorius Andrius Šarėjus, rajono savivaldybės tarybos nariai ir kiti administracijos darbuotojai ne tik išklausė jaunimo poreikius, bet ir patys buvo aktyvūs diskusijos dalyviai.
„Veiksmo diena” – tai jau trečiasis projekto etapas, kuriuo siekiama padidinti jaunimo aktyvumą priimant sprendimus, siekiant socialinių ir politinių pokyčių. Jaunimo pilietiškumo ugdymo modelis vyksta šešiose Vilniaus apskrities savivaldybėse: Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų bei Ukmergės r. Vasarą minčių kokteilinė „Scroll your mind“ apsilankė 6-iose Vilniaus regiono miestelių jaunimo šventėse: vyko interaktyvus pilietiškumo nustatymo žaidimas (Kinect technologija), kritinio mąstymo indekso testas (el. versija) / pokalbiai su visuomenės ir jaunimo lyderiais iš šou pasaulio (Svaras, Beata Tiškevič, Jazzu, Mantas Stonkus, Viktoras Diawara) jaunimui aktualiomis temomis. Taip pat šių miestelių jaunimas dalyvavo diskusijų festivalyje „Būtent!”, kuriame aptariamos šaliai ir regionui svarbios idėjos – puikus demokratinio dalyvavimo priimant sprendimus pavyzdys. 6 autobusais iš 6 regionų į festivalį atvyko 240 žmonių: jaunimo ir savivaldybių atstovų bei jaunimo centrų darbuotojų.
Jaunimo pilietiškumo ugdymo projektas „Aš irgi sprendžiu!“ finansuojamas Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
Atviros Lietuvos fondo informacija