Archive for kovo 26th, 2014
Atšilus orams, pernykštės žolės deginimas tampa pačia aktualiausia problema. Juolab, kad liepsnojant žolei, ugnis dažnai persimeta į miškus, gyventojų sodybas, ūkinius pastatus. Tokių gaisrų metu kasmet žūsta ir žmonės. Beje, neretai žolės gaisrų kaltininkai yra vaikai bei paaugliai, tačiau daugėja atvejų, kai žolę degina ir suaugusieji. Todėl kovo, balandžio ir gegužės mėnesiais mūsų mokykloje vyksta akcija „Nedegink žolės“.
Etikos pamokos metu (mokytoja L. Semaško) mokiniai diskutavo apie deginamos pernykštės žolės žalą gamtai. Mokiniai suprato, kad dėl piktavalio žmogaus kaltės liepsnose žūva pirmoji pavasario augalija, smulkūs gyvūnai, skursta dirva, ugnis nukeliauja į miškus.
Savo jausmus mokiniai atskleidė piešiniuose, apipavidalino plakatus ,,Nedegink žolės“ ir ,,Saugok gamtą“, kūrė eiles.
Mokinių darbų paroda vyksta mokyklos II-ame aukšte.
12 klasės mokinės E. Iliuk ir Ž. Rackevičiūtė apsilankė beveik visose Švenčionių vidurinės mokyklos klasėse ir visiems aiškino pernykštės žolės deginimo žalą.
Ekologinio klubo ,,Žuvėdra“ narės (7 R klasės mokinės E. Mikulo , V. Pavlova , I. Tomaševič ), vadovaujant L. Semaško ,vedė pamokėles pradinių klasių mokiniams. Pasakojo, kad degant žolei žūsta pievose gyvenantys vabzdžiai, varliagyviai, driežai, kurmiai, ežiai, kiškiai, graužikai ir kiti gyvūnai. Gaisruose žūva skruzdėlynai. Ugnis nužudo ir didžiuosius miško gyventojus – stirnas, elnius, briedžius, šernus.
Gamtosauginės pamokos metu mokiniai sužinojo, kad gaisrų metu į atmosferą išmetama dešimtys tonų anglies ir kitų pavojingų cheminių medžiagų. Dūmai kenkia kvėpavimo organams, kraujotakai ir akims, kyla kosulys, dusulys, ašaroja akys, žmogus gali netekti sąmonės.
Mokiniai paruošė prašymą:
- Pastebėję degančią žolę, nepraeikite abejingai pro šalį, bet pasistenkite patys ją užgesinti, nelaukdami kol liepsna išplis arba paprašykite suaugusiųjų žmonių pagalbos.
- Liepsnojančią žolę nedideliame plote lengvai galima užgesinti užplakant liepsną medžių šakomis bei užtrypiant ją kojomis, gesinant vandeniu arba smėliu.
- Ugnies apimtus plotus rekomenduojama apkasti grioveliais, kad liepsna neišplistų ir nepadarytų didesnių nuostolių.
- Jeigu matote, kad su ugnimi nepavyks susidoroti, nedelsiant kvieskite ugniagesius.
Tikimės, kad akcijos metu gautos žinios ne tik sumažins pernykštės žolės gaisrų skaičių, bet padės išvengti ir skaudžių nelaimių.
Ekologinio klubo ,,Žuvėdra“ vadovės L. Semaško, O. Gončarova.