Archive for gegužės, 2014
Saviraiškos diena – tai jau tradicija tapusi savotiška mokykloje veikiančios užklasinės veiklos būrelių ataskaita. Šia švente norima paskatinti nepamiršti, kad pilnaverčiui jauno žmogaus gyvenimui itin svarbu ne tik formalios mokykloje įgyjamos žinios, bet ir saviraiška, gebėjimas bendrauti, noras būti pilnaverte, laisva ir savarankiška asmenybe.
Saviraiškos diena prasidėjo gegužės 23 – osios šiltą bei saulėtą rytą mokyklos kieme. Visus susirinkusius pasveikino mokyklos direktorius Jurij Semaško, linkėdamas linksmos, prasmingos, kupinos naujų įspūdžių dienos. Šventiniame renginyje dalyvavo šokių studijos nariai, atlikę keletą Lotynų Amerikos šokių. Eilėraščius apie artėjančią vasarą deklamavo bei nuotaikingas dainas dainavo rusų liaudies tradicijų būrelis. Taip pat originaliai prisistatė lenkų kalbą besimokantys vaikai, suvaidinę šokio inscenizaciją apie rūkymo žalą žmogaus organizmui.
Po renginio 5-8 klasių mokiniai buvo kviečiami į orientacines varžybas. Kiekviena komanda prisistatė trumpu šūkiu, turėjo savo sportinės aprangos išskirtinį akcentą. Vaikų laukė kelios dešimtys kūrybinių ir judrių pramogų.
Nedalyvaujantiems varžybose taip pat neteko nuobodžiauti. Vainiko, siekiančio 10 metrų, pynimas iš lauko gėlių sukėlė nuostabos ir susižavėjimo jausmus. Ypač džiugino akį pradinukams vedamos aerobikos pamokėlės, muilo burbulų leidimas, piešimas ant asfalto.
Smagią ir prasmingą šventę vainikavo padėkų įteikimas aktyviausiems būrelių dalyviams.
Ši saviraiškos diena paliko neišdildomą įspūdį mokiniams bei mokytojams. Vaikai noriai sportavo, aktyviai dalyvavo rungtyse, tenkino judėjimo ir saviraiškos poreikius, formavo bendravimo įgūdžius bei gražius tarpusavio santykius.
,,Šeima ir mokykla yra dvi svarbiausios vaiko ugdymo institucijos, atsakingos už kartos parengimą savarankiškam gyvenimui, už visuomenės ateitį“, – kalbėjo mokyklos direktorius Jurij Semaško gegužės 15 d. gausiai susirinkusiems į jau tradicine tapusią Padėkos dieną. Na, bet apie viską plačiau.
Padėkos diena mūsų Švenčionių vidurinėje mokykloje – ypatinga šventė. Ir švenčiame ją ne rudenį ar žiemą, o pavasarį, pačiu nuostabiausiu metų laiku, kai viskas žaliuoja ir žydi, dviejų gražiausių švenčių – mamos ir tėvo dienos – sandūroje. Šiemet Padėkos dieną, tradiciškai švenčiamą gegužės 15-ą, skyrėme dviem svarbiausioms institucijoms kiekvieno žmogaus gyvenime – Šeimai ir Mokyklai. Ir namuose, ir mokykloje žmogus rengiamas tolimesniam gyvenimui, todėl labai svarbu, kad šeima ir mokykla būtų viena darni šeima, kurioje bendraujama ir bendradarbiaujama.
Ir mokytojai, ir mokiniai – visi intensyviai ruošėsi šiai šventei, nes norėjo nustebinti ir pradžiuginti vieni kitus, o pastarieji – ir mylimus šeimos narius. Kone visą mėnesį mokiniai su mokytojais repetavo savo pasirodymus, kūrė šventinį koncertą, rašė atvirus ir nuoširdžius padėkos laiškus tėveliams, seneliams ir kitiems artimiausiems ir brangiausiems žmonėms. Ir pagaliau ketvirtadienį mokykla tapo antraisiais namais ne tik mokytojams ir mokiniams, bet ir jų artimiesiems.
Tądien savo ,,turtais“, savo džiaugsmu norėjosi pasidalinti su visais, todėl šventę pradėjome iškilminga eisena į Visų Šventųjų bažnyčią. Atidžiai stebėjome praeivius, sekėme jų žvilgsnius, tyliai sau kartojome: ,,Pažiūrėkite į mus, mes esame tie, kurie moka džiaugtis čia ir dabar visa savo esybe…“ Po keliolikos minučių – bažnyčios varpo skambesys ir dekano Vido Smagurausko kvietimas atverti savo širdį, išsakyti rūpesčius, negandas (dėl kurių dažniausiai ir kreipiamės į Dievą), o taip pat džiaugsmą, viltį ir meilę. Dekanas akcentavo, kad būtent meilė yra pati veiksmingiausia jėga Visatoje, ji jungia ir vienija žmones. Ir visai nesvarbu, apie kokią šeimą mes kalbame, ar apie šeimą, kurioje yra mama ir tėtis, šeimą kaip bažnyčios bendruomenę, šeimą– mokyklą ar šeimą – mūsų valstybę, visur ir visada svarbus tikėjimas, viltis ir, žinoma, meilė.
Po gražių ir prasmingų pamaldų, sustiprinti tikėjime ir pakylėti, grįžome į mokyklą, į savas klases, kuriose netrukus turėjo prasidėti Padėkos pamokos. ,,Kaip nekasdieniška, gera ir jauku, kai šventiškai papuoštame kabinete šalia draugų, mokytojo yra ir mama, tėtis, močiutė, smalsiu žvilgsniu besidairanti sesė ar brolis!“, – džiaugėsi ne vienas mokinys, besiruošiantis, atrodytų, labai paprastam, tačiau tądien ypatingam veiksmui – padėkoti. Netradicinė pamoka neprailgo. Ji dar tvirčiau suvienijo, priminė, kad žmogus be šeimos kaip medis be šaknų. Pasibaigus įdomioms mokinių, mokytojų, tėvų organizuotoms pamokoms, mokyklos koridorius pasipuošė margaspalviais drugeliais, kurie tarsi atkartojo jau minėtus dekano Vido Smagurausko žodžius apie šeimą.
Gražiausi žodžiai, padėkos, šypsenos ir nuotaikingas koncertas – Padėkos dienos kulminacija. Šventė pilnut pilnutėlėje aktų salėje prasidėjo penktoko Karolio Paškevičiaus ir jo mamos dialogu apie ypatingą tėvų ir vaikų ryšį, grindžiamą begaline meile ir supratimu. Paskui vedėjai Erika Chvedevičiūtė (8B kl.) ir Aurimas Gaidys (6B kl.) kalbėjo apie tai, kaip svarbu išmokti džiaugtis kiekviena akimirka kartu. Šventę tęsė ir daug gražių žodžių apie šeimą ir mokyklą išsakė mokyklos direktorius Jurij Semaško. Kalbėdamas apie šeimos ir mokyklos, kaip vienos didelės šeimos, tikslą, direktorius pabrėžė, kad tikslas yra vienas – vaikas bei jo ugdymas. Didžiuodamasis laimingais, puikiai besimokančiais, atkakliai savo tikslų siekiančiais mokiniais, direktorius įteikė padėkas mokyklos pažangiausių mokinių TOP dešimtukui, šalies ir rajono konkursų, olimpiadų prizininkams, mokiniams, pasiekusiems puikių sportinių laimėjimų, šeimoms, aktyviai dalyvaujančioms savo atžalų ugdymo procese ir kruopščiu darbu, kūrybinga bei rezultatyvia pedagogine veikla pasižymėjusiems mokytojams.
Labai smagu, kad šventėje dalyvavo svečių: Švenčionių rajono savivaldybės meras Vytautas Vigelis, Kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Gražina Svarauskienė, mokyklos tarybos pirmininkas Anatolij Januševskij bei ,,Švenčionių krašto” žurnalistas Algis Jakštas. Švenčionių rajono savivaldybės meras Vytautas Vigelis sakė, jog tokioje šventėje dalyvavo pirmą kartą ir buvo sužavėtas. Meras linkėjo daryti tik gerus darbus, mylėti žmones, žemę ir savo tautą. Kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Gražina Svarauskienė pastebėjo, kad mūsų mokykla moka suburti mokyklos bendruomenę bendrai veiklai ir padėkojo už gražią šventę.
Kadangi dažnai nerandam žodžių ir nemokam pasakyti tėveliams, seneliams, kaip juos mylime, nesugebam gražiai padėkoti už jų meilę, rūpesčius ir pasiaukojimą, šios šventės metu, švelniai ir atvirai, žodžiais, dainomis, šokiais buvo išsakyti mokinių jausmai ir mintys. Koncerto metu jie skaitė padėkos žodžius savo tėveliams ir kitiems šeimos nariams. Šventė baigėsi raginimu nenusigręžti nuo to, kas mus taip karštai myli ir siūlymu įvertinti tai, ką turime. Šventinis koncertas ir nuostabi mokinių ir jų tėvelių darbų paroda suteikė daug gerų emocijų.
Pasibaigus šventei, nuslūgus emocijoms – nepaprasta vidinė ramybė ir pilna širdis gėrio. Aišku viena – tokia diena kaip ši – ypač reikalinga, nes drauge susitinka ir pabendrauja mokytojai, tėvai ir vaikai. Kiekvienais metais Padėkos dienos tradicijos mūsų Švenčionių vidurinėje mokykloje tampa vis tvirtesnės ir gražesnės.
Gegužės 5-9 d. Kalbų ir socialinių mokslų metodinė grupė organizavo metodinę savaitę, skirtą Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Tai buvo ne tik smagiai praleistas laikas, nes mokinius kvietė viktorinos, varžytuvės, konkursai, ekskursijos ir kt., bet ir naujų sėkmingo mokymo(-si) metodų ir mokinius motyvuojančių būdų, darbo kitaip ieškojimas.
Ruošiantis renginiams, išleistas stendas – kvietimas, bylojantis apie ilgus ir sunkius spaudos draudimo lotyniškais rašmenimis metus, bei kviečiantis leisti į gyvenimą Žodį – sveiką, skambų, laisvą ir šviesų, nešantį žinias ir puoselėjantį kultūrą, perduodantį taikaus bendravimo jausmą ir toleranciją.
Gegužės 5 d.
Savaitės renginiai prasidėjo ,,Dailyraščio karaliaus“ rinkimu. Visi mokiniai ir mokytojai buvo kviečiami pademonstruoti kruopštumą, atidumą, originalumą dailiojo rašto konkurse. Organizatoriai sulaukė labai daug darbų, todėl atrinkti laimėtojus buvo sunku. Kriterijai, nulėmę pergalę – teksto aiškumas, tolygumas, darbo estetika, atidumas, taisyklingumas. Įvertinimų sulaukė ir ,,Dailyraščio karaliaus“ titulą pelnė šie mokiniai: D.Papukaitė (6a kl.), A.Gaidys (6b), V,Uzielaitė (6c), A.Matukaitė (6d), V.Michnevič (6r), V.Pavlova (7r), K.Los (8a), V.Mirončuk (8b), V.Shyrko (10), D.Kožokar (11) ir pradinių klasių mokytoja – R.Juškienė. Manome, kad dailios rašysenos gebėjimus mokiniai ir toliau tobulins. Linkime jiems sėkmės!
,,Laisvę spaudai“ – tai tema dar vieno šią dieną vesto konkurso – viktorinos. Istorijos mokytojos R.Skripskaitė Li ir R.Petronienė bei lietuvių kalbos mokytoja M.Krasovskaja viktorinoje dalyvauti kvietė 6-ų klasių mokinius. Visos komandos, o jų buvo net penkios, rungėsi tarpusavyje atsakinėdamos į klausimus, atlikdamos įvairias kitokias užduotis. Varžydamiesi, o tuo pačiu ir bendradarbiaudami, mokiniai pasitikrino senąsias žinias ir įgijo naujų. Greičiausios ir sumaniausios viktorinoje buvo 6d ir 6c kl. komandos.
Gegužės 6d.
Truputis jaudulio ir labai daug pastangų ir pirmasis žingsnis žengtas! Taip galima pasakyti apie 6a kl. mergaičių I.Lipnickaitės, M.Burkauskaitės, sesučių T. ir N. Petrovų edukacines pamokėles mokyklos muziejuje. Mergaitės kartu su istorijos mokytoja R.Skripskaite Li, talkinant muziejaus vadovei L.Semaško, vedė įdomias pamokas, kurias pavadino ,,Iš praeities lobynų“. Pradinių klasių mokiniai, kuriems ir organizavo pamokas – ekskursijas jaunosios gidės, džiaugėsi naudingai ir, svarbiausia, įdomiai praleistu laiku.
Konkursas – ,,Raštingiausias penktokas“. Visos trys 5 – os klasės kartu su lietuvių kalbos mokytoja A.Kurpiene nusprendė išrinkti patį raštingiausią penktos klasės mokinį. Susikaupę, atsakingai mokinukai sėdo rašyti ir jiems pavyko – raštingiausiu penktoku, tiksliau penktoke, tapo L.Čugunovaitė, 5b klasės mokinė!
Antradienį vyko ir gimtosios kalbos varžytuvės ,,Kalba gimtoji lūposna įdėta“. Kalbos įgūdžius ir kūrybinius gebėjimus demonstravo 7 – 8 klasių komandos. Įdomios užduotys aktyvino mokinių mąstymą, plėtė ir turtino žodyną, mokė bendravimo, o darbas komandoje ir lietuvių kalbos mokytojų I.Stuglienės ir A.Slabodaitės-Stefanskajos bei sirgalių padrąsinimai stiprino pasitikėjimą savo jėgomis, skatino teigiamas emocijas. Varžytuvių nugalėtoja tapo 7l klasės komanda.
Gegužės 7d.
Minėdami Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną 6r, 7r, 10 kl. mokiniai ir rusų kalbos mokytojos F.Naidionova ir A.Manačina lankėsi spaustuvėje ,,Firidas“. Nuolat tobulėjančios ir moderniausias technologijas diegiančios UAB „Firidas“ darbuotojai supažindino mokinius su įmonės veikla spaudos srityje.
Kiek pastangų, žinių ir netgi drąsos pareikalavo mokytojos S.Pavlovič organizuota tarpklasinė anglų k. viktorina „ENJOY ENGLISH“! Renginyje dalyvavo penkios 6-ų kl. komandos. Jos turėjo paruošti prisistatymą, sugalvoti komandos pavadinimą, atsakinėti į klausimus ir atlikti kitas įvairiausias užduotis. Kadangi buvo ir vertinimo komisija, tai, be abejo, komandos varžėsi dėl prizų. Pirmą vietą viktorinoje laimėjo 6d kl. komanda, tačiau nenusiminė ir kitos, nes taip pat buvo apdovanotos diplomais ir padėkos raštais.
,,Įdomu ir naudinga“, – teigė 9-11 kl. mokiniai, kalbėdami apie trečiadienį vykusią konferenciją, kurioje savo pranešimus skaitė dvyliktokai. Visi susirinkusieji kartu su lietuvių kalbos mokytojomis I.Stugliene ir A.Kurpiene klausėsi mokinių pranešimų apie pilietiškumą skirtingų laikotarpių lietuvių literatūroje, tautiškumą, romano žanro tradicijas ir kt. Mokiniai nebuvo vien tik pasyvūs klausytojai, jie uždavinėjo klausimus, diskutavo.
Gegužės 8 d.
Mokyklos aktų salėje įvyko baigiamasis Kalbų ir socialinių mokslų metodinės savaitės renginys, skirtas 110 Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos metinėms. Po skambių mokinių skaitomų Just. Marcinkevičiaus žodžių apie kalbą, istorijos mokytoja R.Petronienė susirinkusiems 5-12 kl. mokiniams ir mokytojams priminė ilgus ir sunkius spaudos draudimo laikus ir tautos ryžtą einant laisvės keliu. Vėliau metodinės grupės pirmininkė I. Stuglienė apibendrino visos savaitės veiklą, skelbė konkursų, viktorinų, varžytuvių nugalėtojus, kuriems diplomus ir padėkas įteikė mokyklos direktorius J.Semaško, direktoriaus pavaduotojos ugdymui L.Archipova bei V.Montrimienė ir visiems staigmena tapę svečiai – italas Federiko ir Ana, viešnia iš Sankt Peterburgo. Buvo matyti, jog mokiniai džiaugėsi rezultatais ir buvo pasiryžę mylėti ir puoselėti savo kalbą, gerbti tautos istoriją.
Gegužės 9 d.
Metodinės grupės nariai rinkosi į savaitės veiklų aptarimą. Buvo kalbama apie tai, kaip visos savaitės metu įgytą gerąją patirtį panaudoti ugdymo procese, kaip aiškiau ir patogiau parengti sukauptą metodinę medžiagą, kuri, manoma, būtų naudinga ir kolegoms.
Taigi Kalbų ir socialinių mokslų metodinė savaitė – kūrybingumo, iniciatyvumo, veiklos kitaip savaitė – prabėgo greitai, tačiau tikimės, kad įspūdžiai, geros emocijos, įgytos žinios praturtino kiekvieną mokinį. O mes, kalbų ir istorijos mokytojos, įsitikinome: mūsų mokykloje tikrai yra šaunių, gabių, talentingų mokinių.
Kalbų ir socialinių mokslų metodinės grupės pirmininkė
Irena Stuglienė
Š.m. gegužės 2 d. mūsų mokykloje lankėsi Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis. Viešnagės metu ministras jaukioje mokyklos muziejaus aplinkoje susitiko su mokyklos bendruomene, paaiškino dabartinę Lietuvos švietimo situaciją bei atsakė į rūpimus klausimus. Mokytojai domėjosi mokinio krepšelio paskirtimi, klasės auklėtojų darbo apmokėjimo pakeitimais, galimybe anksčiau išeiti į pensiją ir kt. Taip pat buvo aptarti mokyklos renovacijos darbai.
Susitikime taip pat dalyvavo Švenčionių rajono vicemerė Raja Krupenina, Švenčionių rajono savivaldybės administracijos kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto skyriaus vedėja Danutė Vigelienė, pavaduotojas Kęstutis Kapačinskas, Tarybos narys Bronius Vilimas.