Archive for spalio 5th, 2017
Tyrėjų naktis – išskirtinis renginys, kurio metu mokslininkai kviečia dalyvauti eksperimentuose, simuliacijose, paskaitose, diskusijose, parodose ir ekskursijose. Nors šių metų paskutinį rugsėjo penktadienį daugelis mokslo ir tyrimų laboratorijų atvėrė duris, kad pristatytų savo veiklą visuomenei, mes niekur nevykome, o nusprendėme su mokslu iš arčiau susipažinti savo progimnazijoje ir į svečius pasikvietėme Baltijos pažangių technologijų instituto mokslininką, doktorantą Vytautą Rafanavičių.
Atvykęs svečias labai įdomiai papasakojo apie nanotechnologijas – taikomojo mokslo ir technologijų šaką, apimančią darbą su mažomis medžiagų dalelėmis – nanodalelėmis, matuojamomis nanometrais (viena milijardinė metro dalis) bei jų pritaikymą technologijose. Sužinojome, jog nanometras – itin smulkus matas. Tai viena milijardinė metro dalis, reiškianti 0,000 000 001 metrų arba vieną milijoninę milimetro dalį. Kitaip kalbant, vienas nanometras prieš obuolį atrodo taip pat kaip obuolys prieš Žemę.
Mums sakė, jog prognozuojama, kad bus sukurti neįsivaizduojamai maži kompiuterių lustai ar mažytės mašinos, skirtos rasti ir pataisyti pažeistas arterijas mūsų kūnuose. Nanotechnologijos gali padaryti energiją švaresnę, pailginti mūsų gyvenimus ir patobulinti esamas technologijas. Ir jos jau atsiranda. Rinkoje jau yra daugiau nei 1000 produktų, naudojančių nanomedžiagas: daugelis kosmetikos priemonių, aliejiniai dažai, dantų pastos, kompiuterių procesoriai ir kt.
Bendraudami su mokslininku sužinojome, jog tokios sudėtingos mokslo šakos atstovas dar turi laiko ir savo mėgstamam užsiėmimui – skraidymui.
Taigi susitikimas su Vytautu Rafanavičiumi buvo labai įdomus. Ilgai prisiminsime šią pamoką apie mums dar mažai žinomas ir suprantamas mokslo galimybes, o ypač pamokos pabaigoje svečio pasakytą frazę, jog visko galima išmokti, nors kartais ir atrodo, kad to padaryti neįmanoma.