Archive for spalio 24th, 2017
Spalio 19 d. 5b ir 6b klasių mokiniai, šių klasių auklėtojos, mokytojo padejėja Andžela ir dvi mamytės Rosita Balkevičienė ir Edita Krinickaitė vyko į dviejų dalių ekskursiją. Pirmoji dalis buvo susijusi su karjeros ugdymu, o antroji su Lietuvos praeitimi. Kelionės tikslas – susipažinti su pievagrybių apdirbimo ir gaminimo tecnnologija ir aplankyti pirmąją Lietuvos sostinę Kernavę.
Išvyka pradėjome nuo UAB „Baltic Champs“ pievagrybių auginimo fabriko Širvintose. Apsilankę Širvintų pievagrybių auginimo fabrike, sužinojome, kad UAB „Baltic Champs“ kompanijos ir verslo užuomazgos prasidėjo nuo 1994–1997 m. Toliau vyko intensyvi grybų auginimo verslo plėtra, o jau nuo 2002 m. kompanija tapo didžiausia grybų augintoja Baltijos valstybėse ir vienintele grybienos auginimo terpėje gamintoja Baltijos šalyse. Beje, „Baltic Champignons“ kompanija 2010 m. buvo apdovanota Lietuvos metų gaminio aukso medaliu.
Fabrike dirba įvairių specialybių darbuotojai: technologai, skynėjai, fasuotojai, svėrėjai. Auginami rudieji bei baltieji pievagrybiai. Didžiąją dalį savo produkcijos bendrovė realizuoja Pabaltijo ir Skandinavijos rinkose, eksportuoja į Rusiją
Stebėdami pievagrybių augimo kameras, skynėjų, svėrėjų, fasuotojų darbą ir klausydami technologo pasakojimo apie pievagrybių auginimą, laikymą, priežiūrą, skynimą, mokiniai sužinojo, kaip auginami grybai ir kiek kruopštumo reikia dirbant šį darbą. Buvo suteikta galimybė paragauti skynėjų duonos ir buvo leista prisiskinti po indelį pievagrybių.
Po to apsilankėme šios įmonės konservavimo cechuose. Mokiniai stebėjo pievagrybių konservavimo procesą. Dar švieži jie buvo paruošti ir supakuoti į pakuotę, kuri išlaiko puikų pievagrybių skonį.
Antroji ekskursijos dalis susijusi su mūsų šalies istorija. Kernavėje mokiniai apsilankė Archeologijos ir istorijos muziejuje. Čia jie susipažino su Kernavės miesto istorija nuo akmens amžiaus iki XIV a. Apsilankė penkiuose piliakalniuose bei rekonstruotoje gyvenvietėje.
Nuoširdžiai dėkojame Nojaus mamytei Rositai Balkevičienei, suorganizavusiai pirmąją ekskursijos dalį – į UAB „Baltic Champs“ pievagrybių auginimo fabriką Širvintose.
Ernesta Li, 5b klasė, Indrė Bečelytė, 6b klasė
Šių metų spalio 18 d. aštuntų klasių mokiniai, lydimi mokytojų Oksanos Gončarovos (biologijos, chemijos mokytoja metodininkė) ir Svetlanos Kostinos (biologijos vyresnioji mokytoja) svečių teisėmis dalyvavo parodų rūmuose „LITEXPO“, kuriuose vyko pirmosios Nacionalinės „Žaliosios olimpiados“ finalas ir aplinkosauginiai renginiai. Mūsų progimnazistai turėjo galimybę stebėti 12 komandų kovą dėl kelionės į Vokietiją. Po įnirtingo finalo vyko konferencija ,,Atliekų prevencija ir tvarkymas Lietuvoje“, skirta mokytojams, o tuo metu mokiniai galėjo susipažinti su eko menininkų veikla. Dirbtuvių erdvėje galėjome pamatyti, kaip iš atliekų, pasitelkiant kūrybiškumą, gimsta netikėtai gražūs, originalūs daiktai ir galimybė juos vėl panaudoti. Labiausiai mums patiko demonstracija, kaip patiems iš sulūžusios riedlentės pasidaryti raktų pakabuką. „Mėnulio akmens dirbtuvės“ atskleidė, kaip iš antrinių žaliavų pagaminti muzikos instrumentą. Besidomintys robotika galėjo valdyti pačių pagamintus robotus. Aktyviausi moksleiviai turėjo galimybę susikurti sirgalių atributiką. Parodos salės gale, dirbtuvėlėje, gaminome dėžę iš panaudotų laikraščių ir popierių. Dirbtuvių erdvėje gavome daug įdėjų, kaip efektyviai ir įdomiai tvarkyti ar pakartotinai panaudoti atliekas mokyklos bei namų aplinkoje.
Dagnė Maslianikaitė, 8c klasė
Spalio 16 d. 5C klasės mokiniai lankėsi progimnazijos muziejuje. Čia jie susipažino su daugybe senovinių namų apyvokos reikmenų. Sunku įsivaizduoti, jog šiandien kas nors iš mūsų turėtų tokių įdomių rakandų kaip gelda, senovinis laikrodis, lygintuvas, kuris būdavo įkaitinamas į vidų pribėrus karštų anglių, linų apdirbimo įrankiai ir kt. Ar buvo įdomu ir kokia iš to nauda? Štai ką mano patys vaikai: „Mums šie daiktai jau nebeaktualūs, kadangi mėgstame šiuolaikinį ir modernų gyvenimo būdą. Tačiau smagu, kad mūsų progimnazijos muziejus saugo šiuos daiktus ateinančioms kartoms. Tokiu būdu sužinome, kas buvo svarbu ir reikalinga mūsų protėviams, sužinome savo tautos istoriją“.
Augustė Ivanova, 5C klasė