Archive for gruodžio 20th, 2017
Gruodžio 15 dieną mes, 8R ir 6C klasių mokiniai, prieš išvyką į baseiną apsilankėme Ignalinos krašto muziejuje. Mus maloniai sutiko muziejaus direktorė, o muziejininkė Inga pravedė ekskursiją. Ignalinos krašto muziejuje mokiniai galėjo dalyvauti inovatyviame ir interaktyviame žaidime „Ežerų krašto žinovas“. Vaikus labai sudomino šis žaidimas, kuris krašto istoriją pristatė nenuobodžiai, pasitelkiant žaidybines formas, įdomius personažus. Virtualiai keliavome po Ignalinos kraštą, susipažinome su vietos kultūra, tradicijomis, vietiniais kultūros paveldo objektais.
Mokiniai buvo supažindinti su senovinių monetų, maldaknygių ir etnografijos ekspozicija. Muziejuje eksponuojamas Rusijos imperijos XVIII a. varinių monetų lobis. Jame – beveik 300 metų senumo 84 varinės monetos, surastos Ignalinos r. Keižių kaime. Lobio didžioji dalis – pusės kapeikos nominalo monetos dengos, trys monetos yra iš Stanislovo Augusto valdymo laikų (2 variniai trigrašiai ir 1 grašio nominalo moneta). Ankstyviausia lobio moneta – 1730 m. denga, vėlyviausia (su nustatyta data) – Jelizavetos Petrovnos 1753 m. denga. Šiuo metu muziejuje eksponuojama apie 40 įvairių maldaknygių, mišiolų, psalmynų, kitų knygelių bei liturginiai drabužiai. Maldaknygių pradžia siejama su vėlyvaisiais viduramžiais. Maldų tekstai – vienas ankstyviausių ir pamatinių bažnytinės literatūros žanrų. Nemažiau įdomi yra ir abrozdėlių istorija. Abrozdėliai – smulkieji spaudinėliai, mažosios grafikos darbeliai. Abrozdėliai visuotinai pasklido XIX amžiuje, kai techninės galimybės leido masiškai gaminti palyginti nebrangius, bet gana puošnius religinio-alegorinio turinio dailės kūrinėlius. Jie iki šiol „gyvena“ maldaknygėse kaip skirtukai (žymekliai), puošmenos ar papildomų maldų „laikmenos“. Etnografinėje ekspozicijoje pamatėme senovinius Ignalinos krašto žmonių daiktus ir ekspoziciją „Lino kelias“. Ekskursijos metu sužinojom apie lino kelią nuo sėjos iki lovatiesės ar staltiesės, apžiūrėjome eksponuojamus pieno ir grūdų laikymo bei perdirbimo reikmenis, geldas, taip pat arklinius žemės dirbimo padargus.
Etnografinės ir tradicinės žvejybos amatas pristatomas žvejybos makete. Tai Ignalinos krašto muziejaus įgyvendinto projekto „Ignalinos krašto senosios žvejybos paslaptys“ rezultatas. Interaktyviame makete vaizduojamas Palūšės kaimas, ekranuose pamatėme daugelio Ignalinos krašto ežerų vaizdus, paskaitėme informaciją apie juos, taip pat pasižiūrėjom filmą apie stintų žvejybą.
Gruodžio 1 d. muziejuje pristatyta gimnazistės Lėjos Cicėnaitės tapybos darbų paroda „Dangus labai arti“. Mokiniai ekskursijos vadovei uždavė daug klausimu apie Lėjos tapybą ir buvo labai sužavėti jos kūryba. Iš Ignalinos krašto muziejaus mes išejome puikiai nusiteikę ir buvome pakviesti kitą kartą apsilankyti edukacinėje programoje.
Ala Manačina, rusų kalbos mokytoja