Archive for rugsėjo 24th, 2018
Judumo savaitės renginiai progimnazijoje
Kiekvieną rugsėjį visoje Europoje organizuojama Judumo savaitė, kurios tikslas – raginti žmones daugiau judėti, sveikiau gyventi ir sportuoti, atsisakyti automobilio ir pasirinkti alternatyvius keliavimo būdus. Europos judumo savaitė yra didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje, jos renginiai kasmet vyksta rugsėjo 16–22 dienomis. Šia kampanija siekiama skatinti Europos šalių vietos valdžios institucijas diegti ir populiarinti tvarias transporto priemones bei paskatinti gyventojus išbandyti susisiekimo automobiliais alternatyvas. Progimnazijos bendruomenė kasmet aktyviai prisijungia prie šios iniciatyvos ir organizuoja Judumo savaitės renginius.
Dėl besikeičiančių gyvenimo sąlygų ir tobulėjančių technologijų mūsų gyvenime vis mažiau fizinio aktyvumo. Mokykloje mokiniai daugiau laiko sėdi, grįžę namo žiūri televizorių ar žaidžia kompiuteriu. Toks pasyvus gyvenimo būdas mažina gyvybingumą, darbingumą, dėl to dažnai apninka prasta nuotaika. Mes visi žinome apie judėjimo svarbą mūsų sveikatai. Tačiau žinoti nepakanka. Reikia tikėti ir daryti! Teigiama, kad gerai savijautai ypač tinka rytinė mankšta. Judumo savaitės metu mokiniai turėjo puikią progą tuo įsitikinti patys. Kiekvieną dieną mokiniai pradėjo ne tik nuo „labas rytas“, bet ir nuo žaismingos rytinės mankštos, kurią vedė 6c, 7b, 7c klasių mergaitės. Mankšta padėjo vaikams būti žvalesniems, aktyvesniems ir kūrybingai nusiteikusiems tolimesnėms dienos veikloms.
Rugsėjo 17–18 d. buvo skirtos futbolui. Progimnazijos stadione vyko futbolo varžybos. Tarpusavyje rungėsi 5–6 klasių mokinių komandos, iš kurių nugalėjo 6b ir 7–8 klasių komandos, iš kurių nugalėtojais tapo 8c klasės mokinių komanda.
Rugsėjo 19 d. – judėjimo ir šypsenų galia. Mokiniai puikiai nusiteikę susirinko į linksmąjį bėgimą. Dalyviai buvo pasipuošę įvairiausiais kostiumais, apsiaustais, kepurėlėmis, kaukėmis ir balionais. Kūno kultūros mokytojas Karolis Builys visus dalyvius kvietė prie spalvingos ir sėkmei nuteikiančios 6c klasės mokinių paruoštos starto linijos. Nors ne vienas pavargo bebėgdamas, bet visiems buvo smagu dalyvauti tokioje linksmoje rungtyje. Bėgimo nugalėtojais tapo : Ričardas Gaidys, 5c kl., Nedas Kalnas, 6a kl. ir Brigita Miloševičiūtė, 6c kl., Emilij Januševskij, Artur Podnebesnov, 7a kl. ir Aurimas Sakovič, 8c kl.
Progimnazijos bendruomenės nariai dalyvavo akcijoje ,,Judu-gyvenu“, žingsniamačiais ir žingsniamačio mobiliąja programėle telefone skaičiavo savo per dieną nueitus žingsnius ir juos fiksavo. Penktadienį susumavus rezultatus paaiškėjo, kad daugiausia žingsnių nuėjo ir akcijos nugalėtoju tapo 7b klasės mokinys Modestas Kulešas.
Penktadienis, rugsėjo 21-oji – diena be automobilio. Į progimnaziją mokiniai ir mokytojai galėjo atvykti pėsčiomis, dviračiais, paspirtukais, riedučiais ar riedlente ir smagiai praleisti pertraukas progimnazijos kieme. Transporto priemonės buvo registruojamos.
Visą savaitę mokiniai ir mokytojai pertraukų metu buvo vaišinami obuoliais ir jų sultimis. Šios akcijos iniciatoriai – 7c klasės mokiniai ir jų tėveliai bei mokytoja Oksana Gončarova. Mokiniai daugiau sužinojo apie vaisių naudą sveikatai.
Judumo savaitė baigėsi. Susumavus rezultatus Judriausios klasės titulą pelnė: 5-6 klasių tarpe – 6c kl., o 7-8 klasių – 7a kl. Antras vietas užėmė – 6a, 6b ir 8c kl. , trečias vietas užėmė – 5a, 5c ir 7b kl. Sveikiname nugalėtojus ir prizininkus.
Mokiniai bei kiti progimnazijos bendruomenės nariai aktyviai dalyvavo Judumo savaitės renginiuose. Sužinojo apie tai, kaip svarbu yra judėti, sveikai maitintis, tinkamai leisti laisvalaikį, būti atsakingais už savo ir aplinkinių žmonių sveikatą.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vijolė Montrimienė
Švenčionių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje
Naujų mokslo metų pradžios proga visą rugsėjo mėnesį Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Švenčionių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai kvietė į „Pakeltų vartų“ dienas. Mes, 5c klasės mokiniai, naudodamiesi puikia galimybe susipažinti su ugniagesio gelbėtojo profesija, rugsėjo 18 d. lydimi klasės auklėtojos Rimantės Nekraševičienės apsilankėme Švenčionių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje. Sutikti buvome labai draugiškai. Pareigūnai mums papasakojo apie ugniagesio gelbėtojo profesiją, savo tarnybą bei jos atliekamą darbą. Mes daug klausinėjome apie šios profesijos įgijimo galimybes, pareigūnų naudojamą techniką bei su profesija susijusius iššūkius. Vėliau susipažinome su gesinimo įranga bei technika, išbandėme deguonies baliono sunkumą, pamatėme transporto priemones iš vidaus ir, be abejo, išbandėme sudėtingą gesinimo žarnos naudojimą.
Šio apsilankymo metu ne tik išmokome kaip elgtis ištikus nelaimei, bet ir sužinojome, kokia sunki ir atsakinga ugniagesio gelbėtojo profesija. Labai ačiū pareigūnams už galimybę prisiliesti prie jų kasdienybės, už pasiaukojimą ir drąsą gelbstint žmonių gyvybes.
5c klasės mokiniai
Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos paminėjimas pilietine iniciatyva „Atminties kelias“
,,Nejausti skausmo, reiškia nebūti žmogumi“.
(Žydų tautos išmintis)
Artėjant rugsėjo 23-iajai, Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienai, mūsų Švenčionių progimnazija įsitraukė į pilietinę iniciatyvą „Atminties kelias“. Šia iniciatyva buvo siekiama aplankyti masines žydų žūties vietas, einant pėsčiomis keliu, kuriuo į mirtį buvo varomi nekalti žmonės.
Visą savaitę istorijos mokytojos Ramunė Skripskaitė Li ir Renė Petronienė pamokų, klasių valandėlių metu pasakojo apie Švenčionyse ir jų apylinkėse gyvenusią žydų bendruomenę ir masinį žydų naikinimą Antrojo pasaulinio karo metu – Holokaustą. Pokalbiai pamokose, klasių valandėlėse ir netgi per pertraukas padėjo mums suvokti, kodėl minime šią datą, kodėl svarbu žinoti apie įvykdytus nusikaltimus ir mąstyti apie tai, kad, kas įvyko Holokausto metu, nepasikartotų.
Išgirstos istorijos nepaliko nė vieno abejingo, o 7b ir 8c klasių mokiniai ant surinktų lauko akmenėlių užrašė Švenčionyse ir Švenčionėliuose gyvenusių nužudytų žydų vardus ir pavardes. Šiuos akmenis, kaip atminties simbolius, 7b klasės mokiniai klasės valandėlės metu, rugsėjo 20 dieną, atnešė ir padėjo ant paminklų, skirtų Holokausto aukoms atminti – vieno, esančio žydų kapinėse, prie pat Švenčionių progimnazijos, kito – Švenčionių miesto parke (buvusiame žydų gete).
Pilietinės iniciatyvos „Atminties kelias“ metu sužinojome daug faktų apie žydų istoriją. Pasidomėjome ir išsiaiškinome, jog Švenčionių žydų kapinėse išlikę apie 400 paminklų. 1941 metų Vokietijos okupacinės kariuomenės valdžia dalį akmeninių paminklų panaudojo statybose, juodo marmuro paminklai buvo išvežti, o išlikę paminklai apdaužyti, išvartyti. 1993 metais paminkliniai akmenys, išmontuoti iš Švenčionių buvusios komendantūros ūkinio pastato pamatų, grąžinti į kapines. Vokietijos okupacinės valdžios įsakymu žydų kapinėse 1942 metų gegužės 20 dieną sušaudyta, manoma, 40 Švenčionių vyrų, suimtų įkaitais už sovietinių diversantų nužudytus vokiečių pareigūnus. Yra žinomos 25 aukos. 1944 metų antroje pusėje jų palaikai iš žydų kapinių perkelti į Švenčionių katalikų kapines.
Miesto centriniame parke esantis paminklas – vietinio drožėjo išdrožta ąžuolinė menora ir informacinė lentelė primena apie šio parko vietoje buvusį žydų getą – vieną pagrindinių Lietuvoje, nes prieš karą Švenčionyse klestėjo gausi žydų bendruomenė. Dabar iš geto nieko nebelikę, nebėra ir anksčiau gausios žydų bendruomenės – Holokausto metu apie aštuonis tūkstančiu Švenčionyse ir aplinkiniuose miesteliuose gyvenusių žydų buvo nužudyti.
Geriau pažinę savo ir žydų tautos kultūrą ir istoriją, rugsėjo 21 d. 8 c klasės mokiniai kartu su istorijos mokytojomis aplankė prie Švenčionėlių esančią masinę žydų kapavietę, 1.5 km į poligono pusę. ,,1941m. rugpjūčio viduryje Švenčionių apskrities policijos viršininkas majoras Petras Januškevičius valsčių policijos viršininkams išsiuntinėjo slaptą įsakymą dėl visų apskrities žydų suvarymo prie Švenčionėlių ir dėl žydų turto konfiskavimo.” Miškan prie Žeimenos buvo suvaryti žydai iš Švenčionių, Švenčionėlių, Senojo ir Naujojo Daugėliškio, Ignalinos, Linkmenų, Kaltanėnų, Dūkšto, Pabradės, Lentupio, Kiemeliškių, Adutiškio, Stajėtiškio, Mielagėnų, Ceikinių, Palūšės, Gaveikėnų, Vydžių, Kazėnų, Kabilninkų ir kitų vietovių. Buvo varomi žiauriai, neišvengiant ir susidorojimų vietoje. Mūsų vietovėje gyvenusių žydų vardus ir pavardes, kurie buvo nužudyti, mes, istorijos mokytojų padedami, radome Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus duomenų bazėje www.holocaustnames.lt
Lankydamiesi žydų genocido aukų atminimo vietose Švenčionyse ir Švenčionėliuose garsiai perskaitėme ant akmenėlių užrašytų žmonių vardus ir pavardes ir sudėliojome abiejų miestų pavadinimus lietuvių ir jidiš kalbomis. Akmenys su žmonių vardais ir pavardėmis primins, jog nužudyti žmonės buvo ne skaičius, bet konkretūs žmonės su asmeninėmis istorijomis. Tai suteikė mums žinių, jog žydai ne tik turėjo savo tradicijas ir gyvenimo būdą, bet ir savo kalbą – jidiš, kuria vadino ir tą vietovę, kurioje gyveno.
7b klasės mokinė Indrė Bečelytė ir 8c klasės mokinė Goda Novikaitė