Archive for gegužės 2nd, 2018
Gyvenimo kelio pasirinkimas – dažnam jaunuoliui iššūkius kelianti užduotis. Daugiausia klausimų kyla tada, kai baigus mokyklą reikia pradėti galvoti apie ateitį, apie profesijos pasirinkimą ir kurį laiką mistiškai skambantį karjeros planavimo kelią. Visos mintys ir apmąstymai veda prie kelių pagrindinių klausimų: „kas aš esu?“, „kokios ateities aš noriu?“. Nesuklysime sakydami, kad kiekvienas teisingas pasirinkimas prasideda nuo savęs pažinimo ir pasitikėjimo savimi. Taip yra ir renkantis profesiją: mokėjimas suvokti savo stipriąsias savybes, sąmoningumas, realistinis aplinkos suvokimas ir sugebėjimas formuluoti tikslus bei rasti efektyviausius jų įgyvendinimo būdus yra esminiai teisingo ir sėkmingą ateitį žadančio karjeros planavimo principai.
2018 metais 6–8 klasių mokiniams pasiūlėme ,,Karjeros pamoką kitaip“. Tai pamokos Švenčionių užkardoje, Švenčionių darbo biržoje, edukaciniai užsiėmimai Thermo Fisher Scentific Baltics įmonėje Vilniuje, Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centre. Karjeros pamokas vainikavo artimas bendravimas su aktoriumi Mantu Cegelskiu ir sportininku, dabar verslininku ir knygų autoriumi Vėju Vietrinu.
Edukacinio užsiėmimo metu Thermo Fisher Scentific Baltics įmonėje, mokiniai buvo supažindinti su naujausiais biotechnologijų pasiekimais. Mokiniams buvo parodytos mokslinių tyrimų ir gamybos laboratorijos. Jie turėjo galimybę pamatyti, kaip kuriami produktai, kurie plačiai naudojami tiriant genų sandarą, raišką ir įvairovę, kuriant naujus įgimtų, paveldimų ir užkrečiamųjų ligų diagnostikos metodus. Išvykos metu mokiniai sužinojo, jog Thermo Fisher Scientific Baltics gamina ir pasaulio rinkose platina daugiau nei 760 produktų gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai. Vilniuje kuriamos produkcijos yra eksportuojama į 70 pasaulio šalių. Lietuvoje šiuos produktus naudoja šalies universitetai, mokslo institutai, medicinos ir diagnostikos įstaigos, veterinarijos, maisto tyrimų centrai ir institutai, biotechnologijos kompanijos. Įmonė bendradarbiauja su šalies aukštojo mokslo įstaigomis, jos darbuotojai dalyvauja mokymo programų sudarymo procese, skaito paskaitas, vadovauja studentų baigiamiesiems darbams, disertacijų rengimui.
Progimnazijos mokiniai dalyvavo ,,Karjeros dienoje‘ ir pamokose Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centre. Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centras – daugiafunkcinis profesinio mokymo centras, kurio misija rengti aukštos profesinės kvalifikacijos ir kompetencijos darbuotojus, tenkinančius Lietuvos Respublikos ūkio reikmes. Strateginis centro tikslas – teikti profesinį, pagrindinį ir vidurinį išsilavinimą, tenkinti besimokančiojo lūkesčius ir sudaryti sąlygas mokytis toliau bei siekti naujų kompetencijų ir kvalifikacijų. Šiuo metu centre teikiamos pramonės įmonių prekybos konsultanto, apskaitininko – kasininko, bankinių operacijų tvarkytojo, sekretoriaus, kompiuterinės įrangos derintojo, automatinių sistemų eksploatavimo mechatroniko, automobilių remontininko, siuvėjo, virėjo, padavėjo ir barmeno, apdailininko (statybininko) pirminio profesinio mokymo programos. Teikiamos elektroninės leidybos maketuotojo, kompiuterinio projektavimo operatoriaus, viešbučio darbuotojo programos. Įkūrus energetikos sektorinį praktinio mokymo centrą bus galima įgyti elektros įrenginių elektromechaniko, suvirintojo profesijas.
Tokios netradicinės pamokos didina mokinių pasitikėjimą savimi, skatina naudotis sukaupta patirtimi, motyvuoja išsiugdyti gebėjimus, svarbius profesinei karjerai. Tyrimais įrodyta, kad karjeros ugdymo paslaugos prisideda prie asmens mokymosi ir darbo motyvacijos kūrimo, geresnių mokymosi rezultatų, sėkmingo perėjimo iš vieno mokymosi lygmens į kitą bei padeda prisitaikyti nuolat besikeičiančioje darbo rinkoje. Švenčionių progimnazijos karjeros planavimo grupės tikslas – padėti mokiniams atrasti savo gyvenimo vietą, išsiugdyti pasitikėjimą savimi ir teisingai pasirinkti karjeros kelią. Ar rastume tokį, kuris nenorėtų jaustis socialiai saugus, finansiškai apsirūpinęs, aplinkinių gerbiamas bei dirbantis savo svajonių darbą?
Ugdymo karjerai vyr. mokytoja Liudmila Semaško
Balandžio 9–13 d. progimnazijoje vyko socialinių mokslų, kūno kultūros, menų, technologijų, tikybos metodinės grupės metodinė savaitė. Organizuotos įvairios veiklos: netradicinė dailės pamoka Nalšios muziejuje, akcija ,,Nuspalvink margutį“, didžiausio ir gražiausio margučio rinkimai, margučių ridenimo varžytuvės, 8 klasių mokinių karpinių paroda, skirta Šv. Velykų šventėms, viktorinos ,,Kelionė po Lietuvą“ spaudos draudimo laikotarpiui paminėti bei baudų ir tritaškių metimo varžybos. Mokiniai skatinti bendrauti ir bendradarbiauti, aktyviai dalyvauti parodose, viktorinose, varžybose. Visi mokiniai ir klasių komandos nugalėtojos buvo apdovanoti progimnazijos direktoriaus padėkomis. Buvo plėtojama pedagoginė saviraiška ir kūrybiškumas.
Savaitę pradėjome linksmai ridendami margučius ir rinkdami gražiausią bei didžiausią margutį. Didžiausią margutį pristatė 6 c klasės mokinys Nikita Platonovas, o gražiausiais buvo išrinkti Renatos Sliesoraitytės, Karinos Adamovičiūtės, Ingridos Strakšytės, Edvino Jakubianec bei Ugniaus Antanaičio margučiai.
Istorijos mokytojos Ramunė Skripskaitė Li ir Renė Petronienė kvietė 5-ų klasių mokinius dalyvauti integruotoje pamokoje-konkurse, skirtame paminėti spaudos draudimo laikotarpį. Visos penktų klasių mokinių komandos rungėsi tarpusavyje atsakinėdamos į klausimus, atlikdamos įvairias užduotis. Varžydamiesi, o tuo pačiu ir bendradarbiaudami, mokiniai pasitikrino savo žinias ir įgijo naujų. Greičiausia ir sumaniausia konkurse buvo 5a klasės komanda. Pralaimėjusiųjų nebuvo – antrąją vietą užėmė 5b klasės komanda, o trečiąją – 5c.
Balandžio 12 dieną vykusio tradicinio baudų ir tritaškių metimo turnyro tikslas – skatinti fizinį aktyvumą ir sveikos gyvensenos gebėjimus, populiarinti krepšinį. Rūpintis savo kūno bei sveikatos stiprinimu. Visi dalyviai buvo šaunūs, labai stengėsi ir ,,degė“ noru nugalėti. Smagu buvo matyti, kaip jie draugiškai rungėsi mėtydami baudas bei tritaškius. Baudų metimų nugalėtojais tapo: I vieta – Pijus Ridulis, II vieta – Laurynas Pumputis ir III vieta – Mantvydas Gimbickis. Tritaškių metimų nugalėtojų trejetukas: I vieta – Lukas Nalivaika, II vieta – Danas Galatiltis, III vieta – Rokas Petrovičius.
Geografijos mokytoja Ona Jakubianec šeštokus pakvietė į viktoriną ,,Kelionė po Lietuvą“. Mokiniai, naudodamiesi žemėlapiu, ,,keliavo“ po Lietuvą. Teko prisiminti svarbiausius Lietuvos istorinius faktus, žymius veikėjus, ilgiausias upes, giliausius ežerus ir t.t. Viktorinos nugalėtojais tapo 6c klasės mokinių komanda, II vietą užėmė 6a klasė, III vietą – 6b klasės komanda. Svarbiausia, kad mokiniai pasitikrino žinias ir sužinojo naujų dalykų, įgijo naujų gebėjimų.
Galime pasidžiaugti, kad daug mokytojų aktyviai įsitraukė į metodinės savaitės veiklas, noriai dalijosi savo žiniomis, gebėjimais ir patirtimi. Kolegas kvietė į atviras pamokas: technologijų, šokio, tikybos, geografijos, kūno kultūros.
Šiandieninė mokykla nuolat keičiasi, ieškoma būdų, kaip siekti pagrindinio tikslo — išugdyti savarankišką, kūrybingą, tobulėjančią asmenybę. Ugdymo procese labai ryškus yra mokytojo vaidmuo. Todėl kiekvienam mokytojui keliami nauji ir vis didesni reikalavimai. Šių dienų mokiniai – aktyvūs, drąsūs, ypač reiškiantys savo individualumą. Mokytojui būtina tobulėti, mokytis, dirbti naujomis sąlygomis. Atslūgus pirmosioms emocijoms, dera pagalvoti, kas pavyko, o ką reikėtų kitą kartą pakeisti. Mokytojų darbe ne viskas pavyksta taip, kaip suplanuoji. Užuot vertinę tokius atvejus kaip nesėkmę, turėtume suprasti juos kaip pamoką. Mokytojo darbe mokymas ir mokymasis turi vykti nuolatos. Visuomet galima išmokti ir sužinoti daugiau, kad gerėtų mokytojo gebėjimai visapusiškai ugdyti vaikus.
Vijolė Montrimienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui
Švenčionių progimnazijos aštuntų klasių mokiniai š. m. balandžio 10–11 d. lankėsi Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centre.
Balandžio 10 d. centre vyko ugdymui karjerai skirtas renginys „Karjeros diena“. Mokiniai buvo supažindinti su ugdymo programomis. Mokytoja Asta Vazgelevičiūtė parodė ne tik modernias klases, bet ir praktinio mokymo dirbtuves bei laboratorijas. Karjeros dienos metu meistriškumo pamokas vedė, šiuolaikinės virtuvės naujausias tendencijas pristatė žinomas virtuves šefas, centro absolventas Ruslanas Bolgovas. Patyręs virtuvės šefas mokė, kaip naudojantis naujausia maisto gaminimo įranga, pasitelkus kūrybiškumą ir išmanymą sukurti tobulo skonio patiekalus ir tinkamai juos patiekti. Visi buvo pavaišinti skania užkandėle.
Energetikos sektorinio praktinio mokymo dirbtuvėse ir laboratorijose vyko interaktyvus inžinerinės pramonės profesijų – mechatroniko, elektriko, suvirintojo, šaltkalvio remontininko – pristatymas.
Balandžio 11 d. progimnazijos mokiniai galėjo ne tik susipažinti su profesijų programomis, bet ir išbandyti savo gebėjimus kontroliuodami automatizuotos gamybos valdymo sistemų modelį, programuodami loginius valdiklus, pritaikydami bevielį valdymą. Praktinių veiklų metu susipažino su IT srities profesijomis – Java, žiniatinklio programuotojo, kompiuterinio projektavimo operatoriaus, elektroninės leidybos maketuotojo. Mokiniai galėjo pritaikyti savo algoritminio mąstymo gebėjimus, išbandyti šiuolaikines vizualizacijos technologijas.
Mokiniams labai patiko renginys ir netradicinės karjeros pamokos Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centre.
Kovo 23 d. mūsų progimnazijos mokiniai ir mokytojai dalyvavo pamokoje „Žaidžiame lyderystę‘‘, kuri buvo skirta asmenybės bendriesiems gebėjimams ugdyti.
Tą dieną pamokos dalyviams užsiėmimus vedė Kauno dramos teatro aktorius Mantas Cegelskas. Mantas Cegelskas įgijo aktorinio meistriškumo magistro laipsnį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Specializuojasi savęs pažinimo, komandos formavimo, viešo kalbėjimo, streso įveikimo srityse. Mantas dirba teatro pedagogu LMTA „Mažojoje teatro akademijoje“, vadovauja vaikų ir jaunimo studijai „Teatroforma“, yra kvalifikuotas Grundvig šokio pedagogikos ekspertas. Dalyvavo tarptautinėse kvalifikacijos tobulinimo programose pedagogams „Tool Fair X: Cross the line”, „Soul & Body Dance Workshop for Trainers” Vengrijoje, „Train Your A.I.M.” Italijoje ir kt.
Aktorius teoriniais ir praktiniais užsiėmimais analizavo, demonstravo kūrybiškumo svarbą mokykloje. Lektorius skatino mokinius ypatingą dėmesį skirti moralės ugdymui, o tik po to – amato mokymui, mokslui.
Pamokos metu vyko grupiniai-praktiniai užsiėmimai, kuriuose mokėmės, kaip aktyvinti mokymą pamokų metu, į ką būtina atkreipti dėmesį, kad gerai jaustumeisi mokykloje. Lektorius akcentavo, kad mokinių uždavinys – išmokti bendradarbiauti, nes pastaruoju metu vyrauja nesveika konkurencija. „Labai svarbu išmokyti mokinius būti čia ir dabar, būti kartu, girdėti, matyti ir liesti tikrovę. Išlaisvindami kūrybiškumą, išlaisviname asmenybę“, – pamokos metu kalbėjo mūsų svečias – teatro mokytojas Mantas Cegelskas.
Liudmila Semaško, ugdymo karjerai mokytoja
Gamtoje viskas yra sukurta tam, kad mus džiugintų. Žinant, kad gamtoje nėra nei vieno nereikalingo paukščio, gyvūno ar vabzdžio, jau tapo tradicija progimnazijos aplinką ir parką „Svajonė“ papildyti naujais inkilais.
Todėl kaip ir kasmet progimnazijos ekologinio klubo „Žuvėdra“ ir būrelio ,,Žaliuojų taku“ nariai organizavo konkursą „Inkilai 2018“, skirtą Pasaulinei Žemės dienai paminėti. Šio konkurso tikslas – skatinti kūrybines kompetencijas, tenkinti saviraiškos poreikius, suvokti gamtinę aplinką, sudominti ir įtraukti į šią veiklą tėvelius.
Visą savaitę mokiniai nešė pačių pagamintus inkilus, žinoma, be tėvelių pagalbos čia nebuvo apsieita. Specialiai sudaryta komisija, kurios nariais buvo progimnazijos mokinių taryba, pirmininkaujant progimnazijos prezidentui Rokui Petrovičiui inkilus įvertino. Komisija, vertindama inkilus, kreipė dėmesį ne tik į inkilo grožį, bet ir į patogumą paukščiams. Pagaminti inkilai buvo kurti įvairiems paukščiams: varnėnams, zylutėms, musinukėms, ir netgi šikšnosparniams. Visi inkilai išskirtiniai, originalūs, džiugino mokinių ir tėvelių išradingumas.
Balandžio 13 d. progimnazijos bendruomenė susirinko į inkilų kėlimo šventę, kurią pradėjo gamtininkų būrelio mokiniai trumpa menine programa. Sveikinimo žodį tarė progimnazijos direktorius Jurij Semaško. Jis pasidžiaugė mokinių ir jų tėvelių meile ir rūpesčiu paukšteliams, gamtai. „Tiesiog nuostabu matyti, kaip vyresnieji draugai progimnazijoje moko jaunesnius kurti paukšteliams namus, o po to visi kartu džiaugiasi rezultatu – inkile apsigyvenusiu paukščiu“, – sakė direktorius.
Vėliau progimnazijos direktorius Jurij Semaško ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Irena Stuglienė įteikė diplomus ir padėkas mokiniams už pagamintus inkilus. Bene svarbiausia šventės dalis buvo inkilų kabinimas progimnazijos parke „Svajonė“
Ieva Krupeninaitė, 6a klasės mokinė